zaczynam budowę na e30

W tym dziale przedstawiamy przebieg budowy swojej trajki.
Awatar użytkownika
Przemek
Posty: 254
Rejestracja: 21 sty 2011, 14:53
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

zaczynam budowę na e30

Post autor: Przemek »

Witam,
jutro mam obronę pracy mgr-skiej, więc aby nie myśleć o takich głupotach jak nauka zakładam temat budowy trajki, o której myślę od dawna :)
Jak się obronie to będę mógł ruszyć z budową, w tempie na jakie pozwoli mój cienki portfel..
Zamierzam zbudować trajke na bazie gratów od bmw e30, więc silnik będzie na słusznym miejscu. Mniej więcej wiem co chcę zbudować, co wyjdzie to zobaczę :)
Wrzucam zdjęcie ze wstępnych przymiarek. Trajka ma być krótka, myślałem że uda się pominąć wał napędowy, ale nie bardzo jest jak. Muszę założyć krótki wał i tutaj moja pierwsza zagwozdka, jak ustawić względem siebie dwie połowy żeby dało się go wyważyć? Jeden koniec wału ma zabierak trójramienny, a drugi koniec czteroramienny. Pytanie może banalne, ale nie wiem w jakim wzajemnym położeniu to pospawać?
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Ostatnio zmieniony 12 gru 2012, 01:49 przez Przemek, łącznie zmieniany 1 raz.
Człowiek został stworzony przez miłość, dlatego ona tak bardzo go pociąga. J.M.Vianney
Awatar użytkownika
mazda
Posty: 950
Rejestracja: 27 sty 2007, 20:52
Krótki opis: Kupic, sprzedac, zamienic - handlarz doskonał
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Przemas, zaczynam budowę na e30

Post autor: mazda »

Odważna decyzja na bmw, silnik pochylony - co dasz na drugą stronę by jakoś to wyrównać ?
Koncepcja ciekawa, będę śledził temat bo i ja się zastanawiałem nad takim rozwiązaniem.
Napisz jaka pojemność/moc i ile jest szeroko (cm) między piastami 120cm ? Ile masz śrub w piaście 4 czy 5 ? bęben tarcza ?
Co do wału to ile będzie miał 40cm ? Co do spasowania po skróceniu to przed tą operacja zrób kreski farbą tzn zaznacz sobie jak było zamontowane w furce, wytnij to co zbędne i poskładaj w/g tych kresek :wink:

wzywają na akcje jeszcze tu wrócę...
Budowa Trajki jest jak film pt. " Niekończąca się opowieść "
Awatar użytkownika
andrzejqs
Posty: 1883
Rejestracja: 10 kwie 2011, 18:22
Lokalizacja: Zawiercie
Kontakt:

Re: Przemas, zaczynam budowę na e30

Post autor: andrzejqs »

mazda pisze:Odważna decyzja na bmw, silnik pochylony - co dasz na drugą stronę by jakoś to wyrównać ? .
Wiktor coś napominał żeby dać 2 głowice będzie udawał V
Byli już tacy, co zrobili coś co było nie możliwe do zrobienia, bo nie wiedzieli, że tego się nie da zrobić :-) .
Awatar użytkownika
winda
Secretary
Secretary
Posty: 14851
Rejestracja: 25 kwie 2009, 18:31
Lokalizacja: LUBLIN
Kontakt:

Re: Przemas, zaczynam budowę na e30

Post autor: winda »

zapowiada się fajnie. ale nie rozumiem jednego stwierdzenia. piszesz ze silnik w słysznym miejscu a na zdjeciu widac ze silnik z przodu. błąd drukarski czy błędne zdjecie? :wink:
RÓBMY TO SZYBKO ZANIM DOTRZE DO NAS FAKT, ŻE TO
KOMPLETNIE BEZ SENSU
Awatar użytkownika
mechanior
Member
Member
Posty: 2147
Rejestracja: 24 lip 2010, 23:57
Lokalizacja: Ornontowice
Kontakt:

Re: Przemas, zaczynam budowę na e30

Post autor: mechanior »

winda pisze:zapowiada się fajnie. ale nie rozumiem jednego stwierdzenia. piszesz ze silnik w słysznym miejscu a na zdjeciu widac ze silnik z przodu. błąd drukarski czy błędne zdjecie? :wink:
:lol: :lol:
Mówić nie myśląc, to tak jak strzelać nie celując.
Awatar użytkownika
Sulkyrider
Posty: 11800
Rejestracja: 17 cze 2008, 20:05
Krótki opis: Rekwizytor
Lokalizacja: Poznań od strony Azji
Kontakt:

Re: Przemas, zaczynam budowę na e30

Post autor: Sulkyrider »

winda pisze:zapowiada się fajnie. ale nie rozumiem jednego stwierdzenia. piszesz ze silnik w słysznym miejscu a na zdjeciu widac ze silnik z przodu. błąd drukarski czy błędne zdjecie? :wink:
Wszystko jest ok.
źle na to patrzysz Winda. Silnik jest w słusznym miejscu, a to jest rewers.
Nie ważne co masz pod dupą. Ważne co pod kaskiem.
T F F T
Awatar użytkownika
Przemek
Posty: 254
Rejestracja: 21 sty 2011, 14:53
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Re: Przemas, zaczynam budowę na e30

Post autor: Przemek »

o rewersie nie myślałem :)
jak silnik będzie uzbrojony w dolot, alternator etc. to będzie wyglądał trochę lepiej

mazda, to było tak: najpierw kupiłem skrzynie (koleś dorzucił do niej kawałek wału) później od tego gościa kupiłem silnik i po zakupie obczaiłem, że jest pochylony :roll: Od innego gościa kupiłem tylną belkę też z fragmentem wału. W aucie wał ma podporę jak na zdjęciu. Jak będę wolny pomierzę całość, ale myślę że wał będzie miał ok 30cm. Piasty na 4 śruby. Tylna oś ma tarczo-bębny.
Silnik to maleństwo, bo 1,6 moc to 98-100KM.
Co do silnika pochylonego, to w pierwszym numerze Swoimi Drogami jest prezentacja trajki z silnikiem z bmw R6, który też jest pochylony i na zdjęciach wygląda to dobrze, więc jestem dobrej myśli.

Usunąłem rysunek, temat wyważania wału nieaktualny.
Ostatnio zmieniony 12 gru 2012, 10:34 przez Przemek, łącznie zmieniany 1 raz.
Człowiek został stworzony przez miłość, dlatego ona tak bardzo go pociąga. J.M.Vianney
Awatar użytkownika
Wiktor
Posty: 7580
Rejestracja: 24 lip 2008, 21:54
Lokalizacja: Elbląg
Kontakt:

Re: Przemas, zaczynam budowę na e30

Post autor: Wiktor »

Przemas pisze:
Co do silnika pochylonego, to w pierwszym numerze Swoimi Drogami jest prezentacja trajki z silnikiem z bmw R6, który też jest pochylony i na zdjęciach wygląda to dobrze, więc jestem dobrej myśli.
zawsze mozesz wyprostowac silnik :mrgreen: :mrgreen:
idą zmiany
Awatar użytkownika
mazda
Posty: 950
Rejestracja: 27 sty 2007, 20:52
Krótki opis: Kupic, sprzedac, zamienic - handlarz doskonał
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Przemas, zaczynam budowę na e30

Post autor: mazda »

Silnik można wyprostować, trzeba zmienić miskę olejową a raczej ją przerobić lub zrobić od podstaw.
Przerobić smoka od oleju, co do pompy oleju to nie wiem.
Pytanie co z dolotem, pod gaźnik potrzebna kryza, pod wtryski chyba nie - poprawi mnie ktoś ?
Co ze skrzynią ? obrócić ją tak jak silnik ? Co wtedy ze smarowaniem ?

Co do wału to połącz go jak na tym rysunku, taki na literę "P" :lol:
na pomidorka... stykają się ogonkami :mrgreen: sorry musiałem
Budowa Trajki jest jak film pt. " Niekończąca się opowieść "
BimBer1988
Posty: 161
Rejestracja: 03 lip 2011, 10:18
Lokalizacja: Zawada k. Olkusza
Kontakt:

Re: Przemas, zaczynam budowę na e30

Post autor: BimBer1988 »

Wtrącę się to tematu :)
Silnika bym nie prostował, tylko z lewej strony bym zamontował drugą taką samą głowice :) ale bez dekla :) wałki zawory popychacze uszczelniacze wszystko na wierchu :) dorobić jeszcze do tego jakiś napędzik żeby pracowało przy odpalonym silniku :)
]:->
Awatar użytkownika
andrzejqs
Posty: 1883
Rejestracja: 10 kwie 2011, 18:22
Lokalizacja: Zawiercie
Kontakt:

Re: Przemas, zaczynam budowę na e30

Post autor: andrzejqs »

BimBer1988 pisze:Wtrącę się to tematu :)
Silnika bym nie prostował, tylko z lewej strony bym zamontował drugą taką samą głowice :) ale bez dekla :) wałki zawory popychacze uszczelniacze wszystko na wierchu :) dorobić jeszcze do tego jakiś napędzik żeby pracowało przy odpalonym silniku :)
no no fajne by to było

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=j0eZkCyO ... detailpage[/youtube]
Byli już tacy, co zrobili coś co było nie możliwe do zrobienia, bo nie wiedzieli, że tego się nie da zrobić :-) .
Awatar użytkownika
Przemek
Posty: 254
Rejestracja: 21 sty 2011, 14:53
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Re: Przemas, zaczynam budowę na e30

Post autor: Przemek »

e tam, żeby prostować silnik, pochylony jest git, bo napęd nie będzie za wysoki i z jednej str udaje V-ke 8)
Nie mam aparatu zapłonowego (silnika M40), ma ktoś na zbyciu?
Człowiek został stworzony przez miłość, dlatego ona tak bardzo go pociąga. J.M.Vianney
Awatar użytkownika
Przemek
Posty: 254
Rejestracja: 21 sty 2011, 14:53
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Re: Przemas, zaczynam budowę na e30

Post autor: Przemek »

tak to będzie wyglądało z max skróconym wałem. Biorę się za spawanie wału
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Człowiek został stworzony przez miłość, dlatego ona tak bardzo go pociąga. J.M.Vianney
Awatar użytkownika
Wiktor
Posty: 7580
Rejestracja: 24 lip 2008, 21:54
Lokalizacja: Elbląg
Kontakt:

Re: Przemas, zaczynam budowę na e30

Post autor: Wiktor »

Dobrze kombinujesz
Siadam w pierwszym rzedzie, biore browara i spokojnie obserwuje.
idą zmiany
Awatar użytkownika
Wiktor
Posty: 7580
Rejestracja: 24 lip 2008, 21:54
Lokalizacja: Elbląg
Kontakt:

Re: Przemas, zaczynam budowę na e30

Post autor: Wiktor »

Przemas pisze:e tam, żeby prostować silnik, pochylony jest git, bo napęd nie będzie za wysoki i z jednej str udaje V-ke 8)
Nie mam aparatu zapłonowego (silnika M40), ma ktoś na zbyciu?
To raczej działa odwrotnie.
U mnie jak patrza to pytają od czego ten silnik??
Mowie od Opla.
Wiec skwitowanie brzmi - ''Wiem to od Corsy Trzycylindrowej''
idą zmiany
Awatar użytkownika
Przemek
Posty: 254
Rejestracja: 21 sty 2011, 14:53
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Re: Przemas, zaczynam budowę na e30

Post autor: Przemek »

Wiktor pisze:Dobrze kombinujesz
Siadam w pierwszym rzedzie, biore browara i spokojnie obserwuje.
Dzięki Wiktor, ale musisz się uzbroić w cierpliwość i dużo browarów :D Nie mam dostępu do tokarki i może w przyszłym tygodniu kumpel wytoczy mi tulejkę do połączenia wału? Jeszcze się porządnie nie zabrałem za robotę, a już do mnie dotarło jak dużo roboty mnie czeka.. ale jak to się mówi nie święci garnki lepią :)
Człowiek został stworzony przez miłość, dlatego ona tak bardzo go pociąga. J.M.Vianney
Awatar użytkownika
mechanior
Member
Member
Posty: 2147
Rejestracja: 24 lip 2010, 23:57
Lokalizacja: Ornontowice
Kontakt:

Re: Przemas, zaczynam budowę na e30

Post autor: mechanior »

jak masz problemy z toczeniem, to wyślij tylko rysunek, kilka dni i masz cześć.
Mówić nie myśląc, to tak jak strzelać nie celując.
Awatar użytkownika
Przemek
Posty: 254
Rejestracja: 21 sty 2011, 14:53
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Re: Przemas, zaczynam budowę na e30

Post autor: Przemek »

mechanior pisze:jak masz problemy z toczeniem, to wyślij tylko rysunek, kilka dni i masz cześć.
dzięki bardzo! Będę pamiętał jak coś :)
Człowiek został stworzony przez miłość, dlatego ona tak bardzo go pociąga. J.M.Vianney
Awatar użytkownika
Przemek
Posty: 254
Rejestracja: 21 sty 2011, 14:53
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Re: Przemas, zaczynam budowę na e30

Post autor: Przemek »

Projektując półki muszę przyjąć odległość osi główki od lag, ile przyjąć, czy się kierować? Chcę zrobić wachacz pchany.

Zastanawiam się jak zrobić półki zawieszenia, bo mam firmę, w której wytną mi na plazmie, a później obróbka na frezarce, czy lepiej od razu poszukać firmy, w której tną wodą :?:
Człowiek został stworzony przez miłość, dlatego ona tak bardzo go pociąga. J.M.Vianney
Szefciu
Member
Member
Posty: 1064
Rejestracja: 26 kwie 2011, 14:47
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Re: zaczynam budowę na e30

Post autor: Szefciu »

mnie kiedys na pisali "ile zrobisz tyle bedzie, wazne jest wyprzedzenie" ustal sobie jak bedzie wygladal wahacz, jakie bedzie mial ramie i wyjdzie Ci jak zaprojektowac polki. U mnie przesuniecie osi glowki wzgledem lag to chyba 70mm.

z czego robisz polki? Jesli stalowe to istnieje ryzyko powierzchniowego utwardzenia przy cieciu plazma.
Zrezta jak bys nie wycinal poxniej i tak musisz obrobic powierzchnie ciecia i skalibrowac otwory pod os glowki i lagi..
Awatar użytkownika
Przemek
Posty: 254
Rejestracja: 21 sty 2011, 14:53
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Re: zaczynam budowę na e30

Post autor: Przemek »

Wiem, że wyprzedzenie i kąt główki to najważniejsze wymiary. Myślałem w ten sposób, że jak będę miał przednią zawieszke z kołem to je przymierze i pod to zrobię ramę. Może kolejność od dupy strony, ale wydaje mi się że tak będzie mi łatwiej zobaczyć całość i zrobić to co mi w głowie siedzi.

Półki chce zrobić ze zwykłej stali. Mam nadzieję, że tnąc wodą nie będę musiał ich kalibrować, ale to jeszcze dopytam.
Dzwoniłem zapytać o cenę cięcia np. mb w stali 25mm, ale powiedzieli, że musze wysłać rysunek i wtedy wycenią

Czy może mnie ktoś poratować przykładowym rysunkiem półek? Wiem, że były na forum, ale jak trzeba to człowiek nie może znaleźć :?
Człowiek został stworzony przez miłość, dlatego ona tak bardzo go pociąga. J.M.Vianney
Szefciu
Member
Member
Posty: 1064
Rejestracja: 26 kwie 2011, 14:47
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Re: zaczynam budowę na e30

Post autor: Szefciu »

ja za wycięcie jednej półki zapłaciłem 260 z materiałem ( alu 25 mm) cięcie alu jest tańsze bo idzie szybciej.
Otwory musisz kalibrować, tak samo jak obrabiać powierzchnie po cięciu. Jeśli nastawi zbyt dużą prędkość, to potrafi być 1mm róznicy miedzy górą i dołem. Nie zrobiłem zdjęć swoich po cięciu bo byś zobaczył jak to wygląda.
Ja najpierw wszystko rysowałem w skali a potem robiłem.
jachu
Posty: 73
Rejestracja: 01 lut 2011, 19:24
Lokalizacja: głowno
Kontakt:

Re: zaczynam budowę na e30

Post autor: jachu »

półkia.jpg
polka_dolna_s.jpg
polka_gorna_s.jpg
z naszego forum. mam nadzieje że autorzy się nie obrażą
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Awatar użytkownika
sekuwawa
Posty: 2011
Rejestracja: 24 paź 2009, 09:40
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: zaczynam budowę na e30

Post autor: sekuwawa »

Przemas pisze:
Półki chce zrobić ze zwykłej stali. Mam nadzieję, że tnąc wodą nie będę musiał ich kalibrować, ale to jeszcze dopytam.
Dzwoniłem zapytać o cenę cięcia np. mb w stali 25mm, ale powiedzieli, że musze wysłać rysunek i wtedy wycenią :?
Po wodzie dokładności na lagi starczy, ale zastanów się nad cięciem laserem bo jest tańsze.
Awatar użytkownika
Przemek
Posty: 254
Rejestracja: 21 sty 2011, 14:53
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Re: zaczynam budowę na e30

Post autor: Przemek »

Ksztalt zewnetrzny mozna wyciac laserem, ale otwory trzeba bedzie wiercic wg.mnie. Kumpel obsluguje laser (czarna tna do 25mm) i potwierdzil, ze szalu nie bedzie. W firmie, gdzie pracowalem plazma wycinala czesci z blachy do 40mm i wygladalo to calkiem, calkiem tylko raczej nie wytna mi waskich rowkow,zebym mogl sciśnac lagi, bo nie chce ich spawac. Chociaz mozna pospawac dolna polke z lagami jak w shl m11
Człowiek został stworzony przez miłość, dlatego ona tak bardzo go pociąga. J.M.Vianney
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości