Malowanie alufelg

koła, kółeczka.....
Awatar użytkownika
slawek122
Posty: 387
Rejestracja: 28 maja 2009, 19:18
Lokalizacja: Lubicz koło Torunia
Kontakt:

Malowanie alufelg

Post autor: slawek122 »

Witam kupiłem alofelgi chce je odnowić,czyli wypolerować i polakierować niewiem jak śię do tego zabrać.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Ostatnio zmieniony 10 sty 2010, 13:38 przez slawek122, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Wodzu
Posty: 1601
Rejestracja: 19 paź 2008, 16:12
Lokalizacja: Przechlewo
Kontakt:

Post autor: Wodzu »

Kurde ale popraw blad... Alu..."
Żądasz mądrej odpowiedzi, musisz również mądrze pytać.
Luksky
Posty: 16265
Rejestracja: 06 cze 2007, 00:14
Krótki opis: Życie to piękne, ludzie są wspaniali...
Lokalizacja: Święciechowa
Kontakt:

Post autor: Luksky »

temat ciekawy, ja moje poleruję, ale chetnie bym narzucił jakis lakierek aby sie nie pieprzyć z papierem sciernym drobnoziarnistym i gąbka polerską.
T F F T
A C A B
"...nie każdy facet z widłami, to Posejdon..."
Awatar użytkownika
Rob_trike
President
President
Posty: 10867
Rejestracja: 30 sie 2009, 21:24
Krótki opis: Jeśli się cofam …. To po to by wziąć rozbieg
Lokalizacja: Radziejów
Kontakt:

Post autor: Rob_trike »

mozw Wisnia powie czy mozna np wyszkielkowac ? albo jeszcze czyms bardziej miekkim ?
Jeśli się cofam …. To po to by wziąć rozbieg.
Awatar użytkownika
mały
Posty: 3047
Rejestracja: 21 lip 2009, 22:08
Krótki opis: P/G.
Lokalizacja: WSCHOWA
Kontakt:

Post autor: mały »

ja takie aluski piaskuje pyłem to jest na nich mniej wżerów i wtedy idą w proszek albo fajną baze :cool:
Awatar użytkownika
slawek122
Posty: 387
Rejestracja: 28 maja 2009, 19:18
Lokalizacja: Lubicz koło Torunia
Kontakt:

Post autor: slawek122 »

co to znaczy piaskowanie pyłem
Awatar użytkownika
Wiktor
Posty: 7580
Rejestracja: 24 lip 2008, 21:54
Lokalizacja: Elbląg
Kontakt:

Post autor: Wiktor »

u mnie jest firma 70 pln/szt piaskuja i maluja proszkowo
fele wygladaja jak nowe
idą zmiany
Awatar użytkownika
custom
Member
Member
Posty: 7971
Rejestracja: 11 paź 2009, 18:00
Krótki opis: TRAJKERS
Lokalizacja: Parzymiechy
Kontakt:

Post autor: custom »

Profesjonalne firmy robią tak jak Wiktor mówi , czyli piaskowanie i proszek .
Nikt nie szkiełkuje felg alu - chyba że desperat jakiś.
Omne Trinum Perfectum.
wisnia
Posty: 1794
Rejestracja: 31 sie 2009, 09:48
Lokalizacja: Leszno
Kontakt:

Post autor: wisnia »

Rob_trike, nie polecam szkiełkowania, bo to bez sensu....
Wiktor pisze:u mnie jest firma 70 pln/szt piaskuja i maluja proszkowo
fele wygladaja jak nowe
wszystko na temat
zapraszam: www.zabytkowe-motocykle.eu
Awatar użytkownika
Rob_trike
President
President
Posty: 10867
Rejestracja: 30 sie 2009, 21:24
Krótki opis: Jeśli się cofam …. To po to by wziąć rozbieg
Lokalizacja: Radziejów
Kontakt:

Post autor: Rob_trike »

wisnia pisze:Rob_trike, nie polecam szkiełkowania, bo to bez sensu....
Wiktor pisze:u mnie jest firma 70 pln/szt piaskuja i maluja proszkowo
fele wygladaja jak nowe
wszystko na temat
Wisnia - sie nie znam się pytam ;)
Jeśli się cofam …. To po to by wziąć rozbieg.
wisnia
Posty: 1794
Rejestracja: 31 sie 2009, 09:48
Lokalizacja: Leszno
Kontakt:

Post autor: wisnia »

Spox, kto pyta nie błądzi.
Ja odpuściłbym szkiełkowanie, bo efektu nie będzie....
zapraszam: www.zabytkowe-motocykle.eu
Awatar użytkownika
Wiktor
Posty: 7580
Rejestracja: 24 lip 2008, 21:54
Lokalizacja: Elbląg
Kontakt:

Post autor: Wiktor »

szkielkowanie jest sztuka sama w sobie wiec po co ja uprawiac jak farba sie to pokryje.
wswzystko piachem i proszek na to
idą zmiany
Awatar użytkownika
bandit
Posty: 3667
Rejestracja: 02 gru 2006, 21:16
Lokalizacja: Pniewy
Kontakt:

Post autor: bandit »

W obecnej traji co robie, mam właśnie alusy od poldka i będą piaskowane i malowane proszkowo. Mogę porobić foty przed i po w razie "W"
Awatar użytkownika
Sulkyrider
Posty: 11800
Rejestracja: 17 cze 2008, 20:05
Krótki opis: Rekwizytor
Lokalizacja: Poznań od strony Azji
Kontakt:

Post autor: Sulkyrider »

bandit pisze:W obecnej traji co robie, mam właśnie alusy od poldka i będą piaskowane i malowane proszkowo. Mogę porobić foty przed i po w razie "W"
jest "W", rób foty :wink:
Nie ważne co masz pod dupą. Ważne co pod kaskiem.
T F F T
Awatar użytkownika
Wiktor
Posty: 7580
Rejestracja: 24 lip 2008, 21:54
Lokalizacja: Elbląg
Kontakt:

Post autor: Wiktor »

sulky ja wlasnie odbralem kilka felg z proszkarni
po malowaniu te co byly nowe dalej sa nowe a te co nie byly nowe wygladja jak nowe
po co robic foty kiedy kazdy wie jak wyglada nowka
idą zmiany
Awatar użytkownika
Sulkyrider
Posty: 11800
Rejestracja: 17 cze 2008, 20:05
Krótki opis: Rekwizytor
Lokalizacja: Poznań od strony Azji
Kontakt:

Post autor: Sulkyrider »

Spoko, jak nówka to wiem, to nie trza foty :)
Nie ważne co masz pod dupą. Ważne co pod kaskiem.
T F F T
Awatar użytkownika
Wiktor
Posty: 7580
Rejestracja: 24 lip 2008, 21:54
Lokalizacja: Elbląg
Kontakt:

Post autor: Wiktor »

no ja swoje obfotkuje jak je poskladam w calosc bo to do mojej traji
idą zmiany
helloween
Posty: 58
Rejestracja: 24 mar 2012, 15:41
Kontakt:

Re: Malowanie alufelg

Post autor: helloween »

Odgrzeję trochę temat i postaram się kolegom przybliżyć temat odnowy felg.
Jeżeli chcecie tylko odnowić i pomalować,to tak jak napisano wyżej. Piasek,podkład,lakier i po ptakach. Jednak istnieje sposób na wyciągnięcie ładniejszego efektu - polerowanie. Wprawdzie dużo bardziej pracochłonny,ale efekt końcowy powala na kolana. Jest dużo modeli alusów z polerowanym rantem. oryginalnie są pomalowane klarem. Po pewnym czasie pod lakier dostaje się woda. Efektem jest biała pajęczyna - korozja alu. Ja robiłem to tak. Zabezpieczamy miejsca felgi które ma zostać nienaruszone - najlepiej okleić. Na rant nakładam odfarbiacz(najlepiej pędzelkiem). Jest do kupienia w chemicznym. Śmierdzi okrutnie i jest w konsystencji glutów. Trzeba przy tym uważać,bo jak chlapniecie tam gdzie lakier ma zostać to go zeżre i kłopot gotowy. Po posmarowaniu trzeba odczekać parę minut,aż stara powłoka zacznie się "spurchlać" i odchodzić od materiału. Resztki farby usuwam plastikową szpachelką,drewienkiem - co komu podejdzie,byle by nie uszkodzić (zarysować) aluminium. Jeżeli cały lakier nie zejdzie za pierwszym razem,należy czynności powtarzać do skutku.Po usunięciu całego lakieru trzeba felgę spłukać zwykłą wodą,żeby usunąć resztki odfarbiacza. Ktoś zaraz zapyta "A czy nie można wypiaskować?". Można,ale po piaskowaniu zostają dość głębokie wżery. Podkład i lakier maskują te wżery przy zwykłym malowaniu. Przy polerowaniu trzeba bardzo długo szlifować powierzchnię papierem ściernym żeby się tego pozbyć. Jak już pozbyliśmy się farby,trzeba przystąpić do szlifowania. Aluminium jest miękkie,więc trzeba uważać z ziarnistością papieru żeby rys nie narobić. Jeżeli są wżery od korozji (utleniania) likwidujemy je papierem na sucho o grubszej ziarnistości (150 do 320). Potem już tylko papier wodny i trochę pracy. Przygotowanie podobne jak do lakierowania. Papier od 400 do 800 na wodę! Kiedy powierzchnia rantu jest zmatowana,zabieramy się do polerowania. Trzeba felgę dobrze umocować do podłoża. Na wiertarkę zakładamy tarczę polerską z filcu (można wykonać samemu). Do polerowania używamy wosku polerskiego - do kupienia w specjalistycznych sklepach lub na allegro. Wosk jest sprzedawany w sztabkach (jak mydło-tak też wygląda i taki jest twardy) o trzech gramaturach - zgrubnej,średniej i końcowej. Nanosimy wosk na tarczę (po prostu włączamy wiertarkę i lekko dociskając sztabkę wcieramy wosk w tarczę) i lekko dociskając zaczynamy polerkę. Trzeba się też zaopatrzyć w spryskiwacz z wodą. Pod wpływem wody wosk się nie zaciera i lżej się poleruje. Tylko nie lejcie dużo! Delikatnie z wodą,bo zachlapiecie nie tylko ściany i podłogę,ale siebie również. Przy oklejonych rantach należy uważać,żeby nie zedrzeć taśmy ochronnej i lakieru! Po wosku zgrubnym zmieniamy tarczę na jutową (tarcze również do kupienia w sklepie tam gdzie wosk) i polerujemy woskiem średnim. Później znowu zmieniamy tarczę na flanelową i wosk końcowy. Najlepiej zaopatrzyć się w dwie tarcze flanelowe i na sam koniec (po zmianie tarczy na nową) przelecieć jeszcze pastą lub mleczkiem do polerowania aluminium. Wychodzi lusterko jak pochromowane! :D
Dalej są dwie szkoły. Jedna radzi,by polerowany element polakierować klarlakiem. Zabezpiecza to powierzchnię przed korozją,ale "zabiera" ze 30% połysku. Druga szkoła,to zostawiamy bez lakierowania. Jednak co parę dni należy taki element przetrzeć ręcznie flanelką nasączoną mleczkiem polerskim.
Po zrobieniu paru kompletów felg do aut ręczną metodą,przestawiliśmy się na mechanizację. Zaadaptowałem starą tokarnię i praca stała się mniej czasochłonna i żmudna. Jak ktoś chce,to opowiem jak to wygląda.
Jednak ta technologia,to tylko rant felgi. Jeżeli chcecie wypolerować całą felgę,potrzebujecie jeszcze jednego narzędzia - szlifierki na giętkim wałku. To już trochę bardziej skomplikowana i żmudna robota. Czym więcej szprych na feldze,tym więcej dłubania,szlifowania i polerki. Jednak warto,bo efekt jest zajebioza. Do szlifierki potrzebne będą różne końcówki z papierem ściernym,tarczkami polerskimi,itp.
Jeżeli chcecie się pobawić,będziecie zadowoleni z efektów Waszej pracy.
Robiłem dużo felg właśnie tą metodą. Polerowany rant,a szprychy w kolorze auta. Niemcy piali z zachwytu i płacili jak za zboże.
Mam jeszcze jeden patent dla tych co lubią majsterkować i lubią podświetlone sprzęty.
Można wypolerować felgi od wewnątrz. Potem montuje się żarówki (ledy) na osłonie hamulców i podłącza pod automat stopu. W momencie naciśnięcia hebla świecą się również podświetlenia na hamulcach,a polerowana felga potęguje efekt. Ja montowałem czerwone podświetlenie i w momencie hamowania pod bryką jakby się paliło :D Naturalnie policja nie jest zadowolona z takiego "doświetlania" i może udzielić mandatu właścicielowi....ale kto by się tym przejmował.

Zaznaczam,że nie mam żadnego warsztatu i nie promuję swojej produkcji! Nie robię również żadnych usług! To o czym mowa w poście,to tylko objaśnienie technologii i operacji związanych z polerowaniem felg!!!
Awatar użytkownika
Wiktor
Posty: 7580
Rejestracja: 24 lip 2008, 21:54
Lokalizacja: Elbląg
Kontakt:

Re: Malowanie alufelg

Post autor: Wiktor »

Fajny opis

Mi podoba sie ta metoda
idą zmiany
helloween
Posty: 58
Rejestracja: 24 mar 2012, 15:41
Kontakt:

Re: Malowanie alufelg

Post autor: helloween »

Wiktor technika prze do przodu. Teraz efekt chromu uzyskasz przez malowanie proszkowe,dyfuzyjne (tak pokrywają lustra),polerkę wibracyjną,itd. Ja opisałem metodę chałupniczą,którą stosowałem z 15 lat temu. Jest do ogarnięcia w garażu i nie pochłania tyle kasy. Fakt - trzeba się trochę narobić,ale sam wiesz ile radości daje coś wykonane samemu :D
Awatar użytkownika
mechanior
Member
Member
Posty: 2142
Rejestracja: 24 lip 2010, 23:57
Lokalizacja: Ornontowice
Kontakt:

Re: Malowanie alufelg

Post autor: mechanior »

Dzięki za opis renowacji, akurat jutro jadę zrzucic opony letnie z felg i mam zamiar odnowić je trochę.
Mówić nie myśląc, to tak jak strzelać nie celując.
Awatar użytkownika
kowall
Sergeant
Sergeant
Posty: 3203
Rejestracja: 31 paź 2013, 14:00
Lokalizacja: Olesno
Kontakt:

Re: Malowanie alufelg

Post autor: kowall »

mechanior pisze:Dzięki za opis renowacji, akurat jutro jadę zrzucic opony letnie z felg i mam zamiar odnowić je trochę.
Kuźwa mechanior ,leżę i nie mogę się podnieś,----ty nie wiesz jak wypolerować--- :mrgreen:
Awatar użytkownika
Wiktor
Posty: 7580
Rejestracja: 24 lip 2008, 21:54
Lokalizacja: Elbląg
Kontakt:

Re: Malowanie alufelg

Post autor: Wiktor »

Zgubił się chłopak
:mrgreen:
idą zmiany
Awatar użytkownika
mechanior
Member
Member
Posty: 2142
Rejestracja: 24 lip 2010, 23:57
Lokalizacja: Ornontowice
Kontakt:

Re: Malowanie alufelg

Post autor: mechanior »

Kurwa faktycznie, chyba za dużo na budowie siedzę.
Mówić nie myśląc, to tak jak strzelać nie celując.
Awatar użytkownika
custom
Member
Member
Posty: 7971
Rejestracja: 11 paź 2009, 18:00
Krótki opis: TRAJKERS
Lokalizacja: Parzymiechy
Kontakt:

Re: Malowanie alufelg

Post autor: custom »

Wiktor pisze:Fajny opis

Mi podoba sie ta metoda
Podałeś zajebisty temat Wiktor , nie dość , że metoda jest zajebista bo nie musisz zapierdalać ręcznie to jeszcze maszyna prosta jak budowa cepa. Chyba zrobię coś podobnego do garażu .
W tym filmiku jest zrobiona najtańszym sposobem , myślę że nie jeden skorzysta.
https://www.youtube.com/watch?v=DGT20ghWMZA
Omne Trinum Perfectum.
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości