A gdyby tak .....

W tym dziale przedstawiamy przebieg budowy swojej trajki.
ODPOWIEDZ
rożek
Member
Member
Posty: 3247
Rejestracja: 11 wrz 2009, 21:35
Kontakt:

A gdyby tak .....

Post autor: rożek »

Od pewnego czasu chodzi mi po głowie pewien pomysł - a gdyby tak zbudować (przerobić) trajkę z silnikiem elektrycznym ?
Awatar użytkownika
bandit
Posty: 3667
Rejestracja: 02 gru 2006, 21:16
Lokalizacja: Pniewy
Kontakt:

Re: A gdyby tak .....

Post autor: bandit »

Koncepcja ciekawa, tyle ze nie należy zapomnieć o dobrym nagłośnieniu z którego wydobywał sie bulgot Vałki co by ucho nacieszyć.
Awatar użytkownika
yunkers
Treasurer
Treasurer
Posty: 4903
Rejestracja: 31 paź 2009, 21:21
Krótki opis: G.O.P.
Lokalizacja: Tychy
Kontakt:

Re: A gdyby tak .....

Post autor: yunkers »

Gdzieś po drodze temat dyskutowany, przy okazji jakiegoś spotkania, kwestia zasięgu, czyli wszystko sprowadza się do baterii.
nigdy nie dyskutuj z idiotą, najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem
Awatar użytkownika
winda
Secretary
Secretary
Posty: 14812
Rejestracja: 25 kwie 2009, 18:31
Lokalizacja: LUBLIN
Kontakt:

Re: A gdyby tak .....

Post autor: winda »

moment i przyśpieszenie będziesz miał rewelacyjne. :D
RÓBMY TO SZYBKO ZANIM DOTRZE DO NAS FAKT, ŻE TO
KOMPLETNIE BEZ SENSU
Awatar użytkownika
custom
Member
Member
Posty: 7971
Rejestracja: 11 paź 2009, 18:00
Krótki opis: TRAJKERS
Lokalizacja: Parzymiechy
Kontakt:

Re: A gdyby tak .....

Post autor: custom »

No właśnie , temat bardzo popularny w Norwegii .Szwagier z siostrą mieszkają tam i co przyjedzie to suszy mi głowę , żeby zrobić coś takiego , uważa że to bardzo opłacalna przyszłość.
Węszyłem w tym temacie jakiś czas temu i wychodzi zawsze na to samo , jak potrzebny przyzwoity zasięg to na baterie trzeba wyłożyć kasę rzędu 20 ; 30 tysi.
Ciekawe czy można zrobić baterie litowo-jonowe sposobem garażowym ?
Taki towar w niskiej cenie byłby rozchwytywany.
Omne Trinum Perfectum.
Awatar użytkownika
Sulkyrider
Posty: 11800
Rejestracja: 17 cze 2008, 20:05
Krótki opis: Rekwizytor
Lokalizacja: Poznań od strony Azji
Kontakt:

Re: A gdyby tak .....

Post autor: Sulkyrider »

custom pisze: Ciekawe czy można zrobić baterie litowo-jonowe sposobem garażowym ?
Taki towar w niskiej cenie byłby rozchwytywany.
Nie.
Najkorzystniej (waga/moc) wypadają pakiety LiPo, niestety nie są tanie. Ale prądu można z nich szarpnąć w chuj.
Silnik musiał by być bezszczotkowy, (albo kilka silników), do tego prządny moduł sterujący.

W Jarocinie gość handluje takimi modułami, silnikami i całymi napędami, między innymi do skuterów elektrycznych itp.

Rożek, pomysł ogólnie ciekawy, jeśli faktycznie chcesz spróbować swoich sił, to chętnie pomogę, na ile będę mógł.
Sam się zastanawiałem nad pojazdem elektrycznym, ale po pierwsze finanse, po drugie zbyt wiele już mam rozgrzebanych i nieskończonych projektów.
Nie ważne co masz pod dupą. Ważne co pod kaskiem.
T F F T
rożek
Member
Member
Posty: 3247
Rejestracja: 11 wrz 2009, 21:35
Kontakt:

Re: A gdyby tak .....

Post autor: rożek »

Sulkyrider pisze:
custom pisze: Ciekawe czy można zrobić baterie litowo-jonowe sposobem garażowym ?
Taki towar w niskiej cenie byłby rozchwytywany.
Nie.
Najkorzystniej (waga/moc) wypadają pakiety LiPo, niestety nie są tanie. Ale prądu można z nich szarpnąć w chuj.
Silnik musiał by być bezszczotkowy, (albo kilka silników), do tego prządny moduł sterujący.

W Jarocinie gość handluje takimi modułami, silnikami i całymi napędami, między innymi do skuterów elektrycznych itp.

Rożek, pomysł ogólnie ciekawy, jeśli faktycznie chcesz spróbować swoich sił, to chętnie pomogę, na ile będę mógł.
Sam się zastanawiałem nad pojazdem elektrycznym, ale po pierwsze finanse, po drugie zbyt wiele już mam rozgrzebanych i nieskończonych projektów.
Powiem, Ci że mocno chodzi po głowie, tylko na razie jest więcej pytań niż odpowiedzi - trochę poczytałem na forach aut elektrycznych i jedno wiem - ja za cienki jestem, ale trajki zbudować też nie umiałem a mam 2 ;).
No właśnie silnik i skrzynia biegów ? silnik bez skrzyni? czy 2 silniki? - sterowanie na pewno i plus jak widziałem robią odzyskiwanie energii - nawet 2 stopniowo. Zasięg musi być z 200 km - mniej nie ma sensu
Awatar użytkownika
Katownik
Posty: 542
Rejestracja: 16 cze 2012, 21:38
Krótki opis: Pod osłoną nocy P*S kraj na dno toczy
Lokalizacja: Toruń
Kontakt:

Re: A gdyby tak .....

Post autor: Katownik »

Podstawowym problemem w takim rozwiązaniu są akumulatory.
Zeby był dobry zasięg musi ich być sporo , a z kolei wiecej baterii to większa masa , czyli 2x więcej baterii to nie koniecznie 2 x większy zasięg.
w autach akumulatory siedzą pod całą podłogą , gdzie to pomieścić w trajce??

Tu jest troche na temat :
https://www.facebook.com/SalmonDomingosdosReis?fref=ts
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Awatar użytkownika
GREGOR
Posty: 5783
Rejestracja: 22 lut 2010, 10:46
Krótki opis: Żyj tak , aby dobrze Cię potem wspominali
Lokalizacja: ŁĘCZNA
Kontakt:

Re: A gdyby tak .....

Post autor: GREGOR »

Rożek może coś takiego :shock: trzeci z modeli prezentowanych czyli Morgan , chyba na prądy jest :?:
https://www.youtube.com/watch?v=fdHbtHpJc9w
Żyj tak, aby Cię potem dobrze wspominali...
Awatar użytkownika
aaannnd
Posty: 127
Rejestracja: 20 paź 2015, 11:55
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: A gdyby tak .....

Post autor: aaannnd »

Ostatnio na mieście widziałem elektryczny trzy kołowy skuter, jak na trajkę to trochę śmiesznie wyglądał.
Z racji problemów z rejestracją przerzuciłem się na eksperymentowanie z zabawkami dla dzieci.





Trzeba przyznać, że prund daje radę, mała moc 2x180W a monet niezły jak na taki ciężar
Ostatnio zmieniony 04 sty 2017, 21:34 przez aaannnd, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
franky
Member
Member
Posty: 2080
Rejestracja: 26 gru 2015, 18:56
Krótki opis: Trza być twardym jak gąbka
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: A gdyby tak .....

Post autor: franky »

Awatar użytkownika
sekuwawa
Posty: 2011
Rejestracja: 24 paź 2009, 09:40
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: A gdyby tak .....

Post autor: sekuwawa »

aaannnd pisze:Ostatnio na mieście widziałem elektryczny trzy kołowy skuter, jak na trajkę to trochę śmiesznie wyglądał.
Z racji problemów z rejestracją przerzuciłem się na eksperymentowanie z zabawkami dla dzieci.

http://www.youtube.com/watch?v=6zVP3QXOBqg

http://www.youtube.com/watch?v=ThJLPdNdZFs

Trzeba przyznać, że prund daje radę, mała moc 2x180W a monet niezły jak na taki ciężar
Masz może rysunki do tego Willysa w jakimś CAD-ie? Teraz składam młodemu quada 50cm więc nie będę robił, ale widziałem takie Willyski na bazie większych quadów 125cm i mam ochotę cos takiego popełnić.
Awatar użytkownika
aaannnd
Posty: 127
Rejestracja: 20 paź 2015, 11:55
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: A gdyby tak .....

Post autor: aaannnd »

sekuwawa pisze:
Masz może rysunki do tego Willysa w jakimś CAD-ie? Teraz składam młodemu quada 50cm więc nie będę robił, ale widziałem takie Willyski na bazie większych quadów 125cm i mam ochotę cos takiego popełnić.
Trochę się napracowałem i wrysowałem w CADa. Skala 1:2, elementy rozrysowane pod sklejkę 18mm, bo taka miałem za free ze starych palet. Najlepiej byłoby po wyszpachlowaniu i malowaniu zdjąć forme i zrobić kopię z laminatu, byłaby duuużo lżejsza waga ;)
Awatar użytkownika
sekuwawa
Posty: 2011
Rejestracja: 24 paź 2009, 09:40
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: A gdyby tak .....

Post autor: sekuwawa »

aaannnd pisze:
sekuwawa pisze:
Masz może rysunki do tego Willysa w jakimś CAD-ie? Teraz składam młodemu quada 50cm więc nie będę robił, ale widziałem takie Willyski na bazie większych quadów 125cm i mam ochotę cos takiego popełnić.
Trochę się napracowałem i wrysowałem w CADa. Skala 1:2, elementy rozrysowane pod sklejkę 18mm, bo taka miałem za free ze starych palet. Najlepiej byłoby po wyszpachlowaniu i malowaniu zdjąć forme i zrobić kopię z laminatu, byłaby duuużo lżejsza waga ;)
Ja bym chciał ze stali wyspawać, udostępnisz na PW czy zaczniesz plany sprzedawać na allegro :mrgreen: :?: :?:
Awatar użytkownika
aaannnd
Posty: 127
Rejestracja: 20 paź 2015, 11:55
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: A gdyby tak .....

Post autor: aaannnd »

sekuwawa pisze:
aaannnd pisze:
sekuwawa pisze:
Masz może rysunki do tego Willysa w jakimś CAD-ie? Teraz składam młodemu quada 50cm więc nie będę robił, ale widziałem takie Willyski na bazie większych quadów 125cm i mam ochotę cos takiego popełnić.
Trochę się napracowałem i wrysowałem w CADa. Skala 1:2, elementy rozrysowane pod sklejkę 18mm, bo taka miałem za free ze starych palet. Najlepiej byłoby po wyszpachlowaniu i malowaniu zdjąć forme i zrobić kopię z laminatu, byłaby duuużo lżejsza waga ;)
Ja bym chciał ze stali wyspawać, udostępnisz na PW czy zaczniesz plany sprzedawać na allegro :mrgreen: :?: :?:
Daj maila to wieczorkiem podeślę, model 3d też?
A odnośnie allegro to kiedyś jednemu kolesiowi udostępniłem inne plany, to mnie w uja zrobił i potem na allegro sprzedawał.
Więc ino na własny użytek dam :) ewentualnie jakiś barter :wink:
Awatar użytkownika
sekuwawa
Posty: 2011
Rejestracja: 24 paź 2009, 09:40
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: A gdyby tak .....

Post autor: sekuwawa »

aaannnd pisze:
sekuwawa pisze:
aaannnd pisze:
sekuwawa pisze:
Masz może rysunki do tego Willysa w jakimś CAD-ie? Teraz składam młodemu quada 50cm więc nie będę robił, ale widziałem takie Willyski na bazie większych quadów 125cm i mam ochotę cos takiego popełnić.
Trochę się napracowałem i wrysowałem w CADa. Skala 1:2, elementy rozrysowane pod sklejkę 18mm, bo taka miałem za free ze starych palet. Najlepiej byłoby po wyszpachlowaniu i malowaniu zdjąć forme i zrobić kopię z laminatu, byłaby duuużo lżejsza waga ;)
Ja bym chciał ze stali wyspawać, udostępnisz na PW czy zaczniesz plany sprzedawać na allegro :mrgreen: :?: :?:
Daj maila to wieczorkiem podeślę, model 3d też?
A odnośnie allegro to kiedyś jednemu kolesiowi udostępniłem inne plany, to mnie w uja zrobił i potem na allegro sprzedawał.
Więc ino na własny użytek dam :) ewentualnie jakiś barter :wink:
Nie zamierzam niczym handlować bo gdyby tak było to parę osób musiało by mi zapłacić za flanszę do subaru i rysunki przodu do trajki, a tak jeżdżą i są zadowoleni. W 3D już dawno nie pracowałem i chyba nawet nie mam nic aktualnie zainstalowanego więc możesz nie wysyłać. Interesuje mnie tylko 2D które mógłbym sobie potem przerobić i ustawić pod blachę ciętą z lasera. Wyślij proszę na adres sekuwawa @ op.pl (specjalnie napisałem rozłącznie co by potem spam mi nie przychodził).
Awatar użytkownika
aaannnd
Posty: 127
Rejestracja: 20 paź 2015, 11:55
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: A gdyby tak .....

Post autor: aaannnd »

sekuwawa i jak tam zdziałałeś już coś?
ja na razie maskę dorobiłem z alu i nawet pasuje, i znalazłem fajne zapinki w idealnej skali.

http://youtu.be/mOshp_5e3rU

Pytanie do elektroników:
sterownik jest z wózka inwalidzkiego na atmedze, wmontowany w grodzi, tak że joystik robi za pedał gazu. Potrzebuje z niego wyciągnąć diody wskazujące poziom naładowania na deskę rozdzielczą. Da się je po prostu zdublować dolutowująć na kablu drugie, czy trzeba podkraść sygnał przez tranzystor albo co. Elektroniką ostatnio się bawiłem jakieś 20 lat temu jak była w kalibrze zapałek a nie szpilek.
sterownik wygląda jak poniżej

http://i30.photobucket.com/albums/c344/turnberry/P1010012_zpskylcdzvp.jpg
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Awatar użytkownika
winda
Secretary
Secretary
Posty: 14812
Rejestracja: 25 kwie 2009, 18:31
Lokalizacja: LUBLIN
Kontakt:

Re: A gdyby tak .....

Post autor: winda »

Prawie willys :wink:
RÓBMY TO SZYBKO ZANIM DOTRZE DO NAS FAKT, ŻE TO
KOMPLETNIE BEZ SENSU
Awatar użytkownika
Sulkyrider
Posty: 11800
Rejestracja: 17 cze 2008, 20:05
Krótki opis: Rekwizytor
Lokalizacja: Poznań od strony Azji
Kontakt:

Re: A gdyby tak .....

Post autor: Sulkyrider »

A nie było by prościej dołożyć chiński woltomierz?
Nie ważne co masz pod dupą. Ważne co pod kaskiem.
T F F T
Awatar użytkownika
aaannnd
Posty: 127
Rejestracja: 20 paź 2015, 11:55
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: A gdyby tak .....

Post autor: aaannnd »

byłoby :D ale chciałem wykorzystać funkcje istniejących diod, czyli w pozycji lewarka N mrygają narastająco, w pzycji D pokazuje normalnie poziom naładowania w apozycji R mruga ostatnia zielona.
jest jeszcze opcja światłowody - mało praktyczna, i ewentualnie fotodiody.
Awatar użytkownika
Sulkyrider
Posty: 11800
Rejestracja: 17 cze 2008, 20:05
Krótki opis: Rekwizytor
Lokalizacja: Poznań od strony Azji
Kontakt:

Re: A gdyby tak .....

Post autor: Sulkyrider »

aaannnd pisze:byłoby :D ale chciałem wykorzystać funkcje istniejących diod, czyli w pozycji lewarka N mrygają narastająco, w pzycji D pokazuje normalnie poziom naładowania w apozycji R mruga ostatnia zielona.
jest jeszcze opcja światłowody - mało praktyczna, i ewentualnie fotodiody.
Dobry pomysł, z tym że nie fotodiody, a fototranzystory.
Sprawdzę w domu, ale wydaje mi się, że fototranzystory wystarczą, żeby zasterować ledami.
Nie ważne co masz pod dupą. Ważne co pod kaskiem.
T F F T
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Ahrefs [Bot] i 0 gości