Skrzynia subaru

Silnik, skrzynia, przeniesienie napędu.
Awatar użytkownika
Sulkyrider
Posty: 11800
Rejestracja: 17 cze 2008, 20:05
Krótki opis: Rekwizytor
Lokalizacja: Poznań od strony Azji
Kontakt:

Re: Skrzynia subaru

Post autor: Sulkyrider »

Ja tam słyszałem z opowieści że do 4 miejsca po przecinku to nawet bez komputera można liczyć, ale z matematyki orłem nie jestem, to mogę się mylić ;)
Z tymi obrabiarkami cnc to nie do końca wierzę, bo chyba już je mieli w XIXw. No bo przecież szwajcarskich zegarków to chyba dłutem i pilnikiem nie produkowali.

Inna rzecz - w Poznaniu miałem okazję dorabiać kilka rzeczy, np. wałek do skrzyni jak łączyłem garba z alfą - wałek dorobili, ale domagali się części współpracujących i dopiero jak je mieli to wykonali to co chciałem. A to były tylko wielowypusty.
Nie ważne co masz pod dupą. Ważne co pod kaskiem.
T F F T
Awatar użytkownika
andrzejqs
Posty: 1879
Rejestracja: 10 kwie 2011, 18:22
Lokalizacja: Zawiercie
Kontakt:

Re: Skrzynia subaru

Post autor: andrzejqs »

Teoria teorią a praktyka praktyką . Większosć kół jakie robili u nas w Porębie w połowie lat80 robili na analogowych maszynach , same maszyny robione przez Porębe miały montowane sterowania CNC od połowy lat 70. Same obliczenia w niektórych momentach może mają i 4 miejsca po przecinku ale na maszynie masz luzy na stołach i takich liczb się nie stosuje. Pracuje na frezarce cnc z sterowaniem heidenhain i nie mam czterech liczb po przecinku
Byli już tacy, co zrobili coś co było nie możliwe do zrobienia, bo nie wiedzieli, że tego się nie da zrobić :-) .
Awatar użytkownika
sekuwawa
Posty: 2011
Rejestracja: 24 paź 2009, 09:40
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Skrzynia subaru

Post autor: sekuwawa »

andrzejqs pisze:Teoria teorią a praktyka praktyką . Większosć kół jakie robili u nas w Porębie w połowie lat80 robili na analogowych maszynach , same maszyny robione przez Porębe miały montowane sterowania CNC od połowy lat 70. Same obliczenia w niektórych momentach może mają i 4 miejsca po przecinku ale na maszynie masz luzy na stołach i takich liczb się nie stosuje. Pracuje na frezarce cnc z sterowaniem heidenhain i nie mam czterech liczb po przecinku
Ale obliczenia posrednie prowadzone z dokladnoscia do 4 miejsca po przecinku nie mówią o dokladności wykonania produktu końcowego. A wogóle dokładności frezarki to nie dokładności szlifierki.
Awatar użytkownika
winda
Secretary
Secretary
Posty: 14823
Rejestracja: 25 kwie 2009, 18:31
Lokalizacja: LUBLIN
Kontakt:

Re: Skrzynia subaru

Post autor: winda »

Luk zrób tu porządek i wklej ładne zdjęcie
RÓBMY TO SZYBKO ZANIM DOTRZE DO NAS FAKT, ŻE TO
KOMPLETNIE BEZ SENSU
Awatar użytkownika
mechanior
Member
Member
Posty: 2143
Rejestracja: 24 lip 2010, 23:57
Lokalizacja: Ornontowice
Kontakt:

Re: Skrzynia subaru

Post autor: mechanior »

Wszystko zalezy jaka szlifierka i jaka frezarka.
Mówić nie myśląc, to tak jak strzelać nie celując.
Awatar użytkownika
kowall
Sergeant
Sergeant
Posty: 3216
Rejestracja: 31 paź 2013, 14:00
Lokalizacja: Olesno
Kontakt:

Re: Skrzynia subaru

Post autor: kowall »

Sulkyrider pisze:Ja tam słyszałem z opowieści że do 4 miejsca po przecinku to nawet bez komputera można liczyć, ale z matematyki orłem nie jestem, to mogę się mylić ;)
Z tymi obrabiarkami cnc to nie do końca wierzę, bo chyba już je mieli w XIXw. No bo przecież szwajcarskich zegarków to chyba dłutem i pilnikiem nie produkowali.

Inna rzecz - w Poznaniu miałem okazję dorabiać kilka rzeczy, np. wałek do skrzyni jak łączyłem garba z alfą - wałek dorobili, ale domagali się części współpracujących i dopiero jak je mieli to wykonali to co chciałem. A to były tylko wielowypusty.
Sulki w Transkomie też mi powiedzieli że dorobią wałek i atak ale skrzynie im muszę dostarczyć całą a nie tylko części, tu nie chodzi tylko o to żeby dostarczyć im wałek a oni zrobią odbićie lustrzane, trzeba to jeszcze spasować i DOTRZEĆ żeby się to nie rozpierdoliło zaraz na starcie ,tak to wygląda w teorii jak w praktyce to zobaczymy,każda firma jak bierze zlecenie to zapewnia że będzie OK a rzeczywistość potem pokazuje inaczej.
Awatar użytkownika
sekuwawa
Posty: 2011
Rejestracja: 24 paź 2009, 09:40
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Skrzynia subaru

Post autor: sekuwawa »

mechanior pisze:Wszystko zalezy jaka szlifierka i jaka frezarka.
Nie, nie zależy bo nie mówimy o jakości poszczególnych egzemplarzy obrabiarek tylko ogólnie o klasie obróbki możliwej do osiągnięcia za pomocą danej metody obróbki skrawaniem. Szlifowanie jest obróbką dokładniejszą od frezowania w założeniu i raczej jako obróbki wykańczającej nie stosuje się frezowania po szlifowaniu. Z resztą co ja tam się znam, od 7 lat nie zaprojektowałem i nie wdrożyłem żadnej obrabiarki. :lol:
Awatar użytkownika
custom
Member
Member
Posty: 7984
Rejestracja: 11 paź 2009, 18:00
Krótki opis: TRAJKERS
Lokalizacja: Parzymiechy
Kontakt:

Re: Skrzynia subaru

Post autor: custom »

Luk proosimy Cię , wklej jakieś piękne dupy .
Omne Trinum Perfectum.
Awatar użytkownika
bynio204
Posty: 357
Rejestracja: 29 kwie 2014, 21:00
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Re: Skrzynia subaru

Post autor: bynio204 »

wyręczę Luka :)
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Awatar użytkownika
Baran
Member
Member
Posty: 1344
Rejestracja: 21 gru 2009, 21:00
Lokalizacja: Legnica
Kontakt:

Re: Skrzynia subaru

Post autor: Baran »

bynio204 pisze:wyręczę Luka :)
Bynio, pięknie, ale zbyt szybko :D
Chociaż patrząc na markety, może już czas :wink:
Awatar użytkownika
mechanior
Member
Member
Posty: 2143
Rejestracja: 24 lip 2010, 23:57
Lokalizacja: Ornontowice
Kontakt:

Re: Skrzynia subaru

Post autor: mechanior »

sekuwawa pisze:
mechanior pisze:Wszystko zalezy jaka szlifierka i jaka frezarka.
Nie, nie zależy bo nie mówimy o jakości poszczególnych egzemplarzy obrabiarek tylko ogólnie o klasie obróbki możliwej do osiągnięcia za pomocą danej metody obróbki skrawaniem. Szlifowanie jest obróbką dokładniejszą od frezowania w założeniu i raczej jako obróbki wykańczającej nie stosuje się frezowania po szlifowaniu. Z resztą co ja tam się znam, od 7 lat nie zaprojektowałem i nie wdrożyłem żadnej obrabiarki. :lol:
Mamy w robocie Frezarki które pracują z dokładnością szlifierek, frezowanie nie jest tym samym co 20 lat temu, a jeśli mozna spytać to jakie maszyny wdrazasz.
Mówić nie myśląc, to tak jak strzelać nie celując.
fidel
Posty: 457
Rejestracja: 24 lip 2011, 14:22
Kontakt:

Re: Skrzynia subaru

Post autor: fidel »

mechanior pisze:
sekuwawa pisze:
mechanior pisze:Wszystko zalezy jaka szlifierka i jaka frezarka.
Nie, nie zależy bo nie mówimy o jakości poszczególnych egzemplarzy obrabiarek tylko ogólnie o klasie obróbki możliwej do osiągnięcia za pomocą danej metody obróbki skrawaniem. Szlifowanie jest obróbką dokładniejszą od frezowania w założeniu i raczej jako obróbki wykańczającej nie stosuje się frezowania po szlifowaniu. Z resztą co ja tam się znam, od 7 lat nie zaprojektowałem i nie wdrożyłem żadnej obrabiarki. :lol:
Mamy w robocie Frezarki które pracują z dokładnością szlifierek, frezowanie nie jest tym samym co 20 lat temu, a jeśli mozna spytać to jakie maszyny wdrazasz.
Pytam z ciekawości ponieważ w tej dziedzinie jestem ,,lajkonikiem''. Czy dokładność obróbki a gładkość powierzchni to nie są dwa różne pojęcia :?: Drugie pytanie czy frezowaniem można uzyskać tą samą gładkość powierzchni co szlifowaniem :?:
Awatar użytkownika
andrzejqs
Posty: 1879
Rejestracja: 10 kwie 2011, 18:22
Lokalizacja: Zawiercie
Kontakt:

Re: Skrzynia subaru

Post autor: andrzejqs »

fidel pisze:
mechanior pisze:
sekuwawa pisze:
mechanior pisze:Wszystko zalezy jaka szlifierka i jaka frezarka.
Nie, nie zależy bo nie mówimy o jakości poszczególnych egzemplarzy obrabiarek tylko ogólnie o klasie obróbki możliwej do osiągnięcia za pomocą danej metody obróbki skrawaniem. Szlifowanie jest obróbką dokładniejszą od frezowania w założeniu i raczej jako obróbki wykańczającej nie stosuje się frezowania po szlifowaniu. Z resztą co ja tam się znam, od 7 lat nie zaprojektowałem i nie wdrożyłem żadnej obrabiarki. :lol:
Mamy w robocie Frezarki które pracują z dokładnością szlifierek, frezowanie nie jest tym samym co 20 lat temu, a jeśli mozna spytać to jakie maszyny wdrazasz.
Pytam z ciekawości ponieważ w tej dziedzinie jestem ,,lajkonikiem''. Czy dokładność obróbki a gładkość powierzchni to nie są dwa różne pojęcia :?: Drugie pytanie czy frezowaniem można uzyskać tą samą gładkość powierzchni co szlifowaniem :?:


no pięknie temat sie rozwija tematy tematów podtematy tematów w przerwie dupy.

1 dwa różne pojęcia
2 nie

Klasy chropowatości
Klasy dokładności Klasa chropowatości Ra Rz Rodzaj obróbki
14 1 80 320 zgrubna obróbka skrawaniem
13 2 40 160 zgrubna obróbka skrawaniem
12 3 20 80 dokładna obróbka skrawaniem
11 4 10 40 dokładna obróbka skrawaniem
10 5 5 20 wykańczające obróbka skrawaniem
9 6 2.5 10 wykańczające obróbka skrawaniem
8 7 1.25 6.3 szlifowanie zgrubne
7 8 0.63 3.2 szlifowanie zgrubne
6 9 0.32 1.6 szlifowanie wykańczające
5 10 0.16 0.8 docieranie
4 11 0.08 0.4 docieranie pastą diamentową
3 12 0.04 0.2 gładzenie
2 13 0.02 0.1 polerowanie
1 14 0.01 0.05 polerowanie
Odpowiedź prostego automatyka z małego miasta produkującego tokarki któremu udało się jakoś traje złożyć i na niej nie zabić ,a poza tym co ja tam sie znam ?
Ostatnio zmieniony 26 paź 2014, 12:30 przez andrzejqs, łącznie zmieniany 1 raz.
Byli już tacy, co zrobili coś co było nie możliwe do zrobienia, bo nie wiedzieli, że tego się nie da zrobić :-) .
Awatar użytkownika
sekuwawa
Posty: 2011
Rejestracja: 24 paź 2009, 09:40
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Skrzynia subaru

Post autor: sekuwawa »

mechanior pisze:
sekuwawa pisze:
mechanior pisze:Wszystko zalezy jaka szlifierka i jaka frezarka.
Nie, nie zależy bo nie mówimy o jakości poszczególnych egzemplarzy obrabiarek tylko ogólnie o klasie obróbki możliwej do osiągnięcia za pomocą danej metody obróbki skrawaniem. Szlifowanie jest obróbką dokładniejszą od frezowania w założeniu i raczej jako obróbki wykańczającej nie stosuje się frezowania po szlifowaniu. Z resztą co ja tam się znam, od 7 lat nie zaprojektowałem i nie wdrożyłem żadnej obrabiarki. :lol:
Mamy w robocie Frezarki które pracują z dokładnością szlifierek, frezowanie nie jest tym samym co 20 lat temu, a jeśli mozna spytać to jakie maszyny wdrazasz.
Już nie projektuję bo zmieniłem branżę na lepiej płatną, ale zajmowałem się przede wszystkim wiertarkami do głębokich wierceń i stanowiskami montażowymi dla motoryzacji (takie trochę roboty). Dawno to było więc już nie czuję się specjalistą, ale 3 lata w sandviku też mi coś pozostawiło w zakresie obróbki skrawaniem i obrabiarek.
Awatar użytkownika
mechanior
Member
Member
Posty: 2143
Rejestracja: 24 lip 2010, 23:57
Lokalizacja: Ornontowice
Kontakt:

Re: Skrzynia subaru

Post autor: mechanior »

frezowaniem dawno mozna było uzyskac gładkosc jak przy szlifowaniu.
Mówić nie myśląc, to tak jak strzelać nie celując.
Awatar użytkownika
sekuwawa
Posty: 2011
Rejestracja: 24 paź 2009, 09:40
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Skrzynia subaru

Post autor: sekuwawa »

Wszystko zależy od tego co jest frezowane i na czym. Szkoda już czasu na nasze teoretyzowanie w zakresie obróbki skrawaniem bo i tak przy budowie trajki wystarczy pilnik i skrobak jak ktoś jest uparty.
Awatar użytkownika
Rob_trike
President
President
Posty: 10878
Rejestracja: 30 sie 2009, 21:24
Krótki opis: Jeśli się cofam …. To po to by wziąć rozbieg
Lokalizacja: Radziejów
Kontakt:

Re: Skrzynia subaru

Post autor: Rob_trike »

znam jednego cierpliwego gościa - wszystko to jest reczna robota, zero wody czy lasera....
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Jeśli się cofam …. To po to by wziąć rozbieg.
Awatar użytkownika
sekuwawa
Posty: 2011
Rejestracja: 24 paź 2009, 09:40
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Skrzynia subaru

Post autor: sekuwawa »

Gruby z Bojanowa co pojawia się na Babkach coraz większymi maszynami też opowiadał jak kupuje pakiet 100 tarczek do kątówki i jazda.
Awatar użytkownika
bynio204
Posty: 357
Rejestracja: 29 kwie 2014, 21:00
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

Re: Skrzynia subaru

Post autor: bynio204 »

seat
Posty: 350
Rejestracja: 26 wrz 2014, 23:26
Lokalizacja: Opatowek kolo kalisz ( newbury)
Kontakt:

Re: Skrzynia subaru

Post autor: seat »

kto ma na sprzedanie lub nie potrzebuje tej tarczy ktora musimy obrucic w skrzyni od subaru razem z walkiem bo mam firme ktora jest zainteresowana zrobieniem lustrzanego odbicia ale musza miec orginal na pomiary
Awatar użytkownika
custom
Member
Member
Posty: 7984
Rejestracja: 11 paź 2009, 18:00
Krótki opis: TRAJKERS
Lokalizacja: Parzymiechy
Kontakt:

Re: Skrzynia subaru

Post autor: custom »

seat pisze:kto ma na sprzedanie lub nie potrzebuje tej tarczy ktora musimy obrucic w skrzyni od subaru razem z walkiem bo mam firme ktora jest zainteresowana zrobieniem lustrzanego odbicia ale musza miec orginal na pomiary
Mówisz o zrobieniu koła stożkowo-łukowego hipoidalnego ?
Omne Trinum Perfectum.
seat
Posty: 350
Rejestracja: 26 wrz 2014, 23:26
Lokalizacja: Opatowek kolo kalisz ( newbury)
Kontakt:

Re: Skrzynia subaru

Post autor: seat »

Tak to koło i ten walek
Awatar użytkownika
custom
Member
Member
Posty: 7984
Rejestracja: 11 paź 2009, 18:00
Krótki opis: TRAJKERS
Lokalizacja: Parzymiechy
Kontakt:

Re: Skrzynia subaru

Post autor: custom »

seat pisze:Tak to koło i ten walek
Ja niestety nie mam rozebranej skrzyni , ale niektórzy na forum drążyli ten sam temat więc może ktoś ma ?
Zorientuj się seat co do kosztów bo słyszeliśmy ceny rzędu 4 tyś , 3,5 tyś .
Omne Trinum Perfectum.
Awatar użytkownika
Katownik
Posty: 542
Rejestracja: 16 cze 2012, 21:38
Krótki opis: Pod osłoną nocy P*S kraj na dno toczy
Lokalizacja: Toruń
Kontakt:

Re: Skrzynia subaru

Post autor: Katownik »

Kowal chyba ma coś z takiej skrzyni to co Cie interesuje
seat
Posty: 350
Rejestracja: 26 wrz 2014, 23:26
Lokalizacja: Opatowek kolo kalisz ( newbury)
Kontakt:

Re: Skrzynia subaru

Post autor: seat »

wlasnie dlatego chce ten durny element odkupic bo facet bez niego niechce nawet myslec o cenach
nastepne pytanie mu zadalem
czy do dopasowania i dotarcia dorabianego elementu bedzie potrzebowal obudowy skrzyni
odpowiedz padla ze ma do tego specjalna maszyne
wiec jest nadzieja bo skrzynia subaru jest mocna i bylo by duzo latwiej i taniej
bo skrzynie do garbusa sa od 250 do uj wie ile se zazycza
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości