docisk na słoneczku, a skrzynia pod docisk na łapę.

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
sekuwawa
Posty: 2011
Rejestracja: 24 paź 2009, 09:40
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

docisk na słoneczku, a skrzynia pod docisk na łapę.

Post autor: sekuwawa »

Panowie, kumpel złożył sobie silnik 1,6 z dociskiem 200mm na słoneczku i się trochę zdziwił bo nie pasuje mu to do skrzyni. Poprzedni docisk był z łapami, a teraz sprzęgło oporowe nie wysprzęgla i zastanawia co robić, kupować docisk 200 na łapach (opcja droga) czy jakoś zmodyfikować skrzynię biegów. Ktoś to kiedyś przerabiał, są jakieś patenty? Myślimy o toczeniu jakiejś tulejki zakładanej na łożysko oporowe. Podrzućcie jak macie jakieś informacje.
Awatar użytkownika
Lipa
Posty: 1747
Rejestracja: 24 lut 2009, 01:22
Krótki opis: <> POTWORNY GARAŻ <>
Lokalizacja: Lubicz Dolny
Kontakt:

Re: docisk na słoneczku, a skrzynia pod docisk na łapę.

Post autor: Lipa »

Seku jaka skrzynia ? Chodzi dokładnie o prowadzenie łożyska oporowego. W starych skrzyniach z lat 60-tych i początku 70-tych łożysko było prowadzone bezpośrednio na wałku bez tuleji i to nie bedzie działać. Jeżeli jest tuleja prowadzaca łożysko w skrzyni ale łożysko było do sprzegła na łapy to trzeba zmienić widełki /wycisk łożyska/ i łożysko na takie do słoneczka - różnią sie miedzy sobą i nie będzię banglać.... Sam przerabialem silnik 1.3 z łap na słoneczko + zmiana widełek i łożyska w skrzyni - musi ładziać.
Czasem spotykasz ludzi, którzy pędzą przed siebie na zabój, złamanie karku.... czasem tak trudno ich kurwa wyprzedzić !!!
Awatar użytkownika
sekuwawa
Posty: 2011
Rejestracja: 24 paź 2009, 09:40
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: docisk na słoneczku, a skrzynia pod docisk na łapę.

Post autor: sekuwawa »

No właśnie jest skrzynia bez tuleji prowadzącej łożysko. Tej skrzyni jak zrozumiałem nie da się przerobić na nowy typ bo są inne obudowy czy jak?
Awatar użytkownika
Katownik
Posty: 542
Rejestracja: 16 cze 2012, 21:38
Krótki opis: Pod osłoną nocy P*S kraj na dno toczy
Lokalizacja: Toruń
Kontakt:

Re: docisk na słoneczku, a skrzynia pod docisk na łapę.

Post autor: Katownik »

przerabiałem niedawno ten temat. odezwij sie na PW
lukasz
Posty: 464
Rejestracja: 29 wrz 2011, 19:12
Kontakt:

Re: docisk na słoneczku, a skrzynia pod docisk na łapę.

Post autor: lukasz »

seku da sie, ja tez to robilem, tak jak lipa pisze, widelki i lozysko ,pod sloneczko, tylko widelki maja rozne srednice pod tulejki co na nich sie obracaja w skrzyni, ale w garbusowym jest wszystko co trzeba nowe i koszt nie wielki
lukasz
Posty: 464
Rejestracja: 29 wrz 2011, 19:12
Kontakt:

Re: docisk na słoneczku, a skrzynia pod docisk na łapę.

Post autor: lukasz »

a co do tulejki prowadzacej tez jest nowa i u mnie tez nie bylo a juz jest, trzy dziurki trza nawiercic i nagwintowac, jest odlew do okola uszczelniacza walka sprzeglowego, wyrwalem uszczelniacz dotoczylem przyrzad= tulejke wlozylem na walek zamiast uszczelniacza wycentrowalo walek i nowa tulejke prowadzaca lozysko, wiertarka i wio
Awatar użytkownika
Lipa
Posty: 1747
Rejestracja: 24 lut 2009, 01:22
Krótki opis: <> POTWORNY GARAŻ <>
Lokalizacja: Lubicz Dolny
Kontakt:

Re: docisk na słoneczku, a skrzynia pod docisk na łapę.

Post autor: Lipa »

sekuwawa pisze:No właśnie jest skrzynia bez tuleji prowadzącej łożysko. Tej skrzyni jak zrozumiałem nie da się przerobić na nowy typ bo są inne obudowy czy jak?

da się ale nie jest to tak całkiem proste...
lukasz pisze:a co do tulejki prowadzacej tez jest nowa i u mnie tez nie bylo a juz jest, trzy dziurki trza nawiercic i nagwintowac, jest odlew do okola uszczelniacza walka sprzeglowego, wyrwalem uszczelniacz dotoczylem przyrzad= tulejke wlozylem na walek zamiast uszczelniacza wycentrowalo walek i nowa tulejke prowadzaca lozysko, wiertarka i wio
jeżeli wszystko zrobisz dobrze powinno działać inaczej się sklinuje... prościej wymienić skrzynie :mrgreen:
Czasem spotykasz ludzi, którzy pędzą przed siebie na zabój, złamanie karku.... czasem tak trudno ich kurwa wyprzedzić !!!
zagiel
Posty: 255
Rejestracja: 07 sie 2012, 08:24
Lokalizacja: Rzechcino pow. Słupsk
Kontakt:

Re: docisk na słoneczku, a skrzynia pod docisk na łapę.

Post autor: zagiel »

Rozumiem,że jak ja mam garbatą skrzynię z łożyskiem oporowym na widełkach (stary typ), a docisk na słoneczku, to nie będzie mi wysprzęglać?
Awatar użytkownika
sekuwawa
Posty: 2011
Rejestracja: 24 paź 2009, 09:40
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: docisk na słoneczku, a skrzynia pod docisk na łapę.

Post autor: sekuwawa »

zagiel pisze:Rozumiem,że jak ja mam garbatą skrzynię z łożyskiem oporowym na widełkach (stary typ), a docisk na słoneczku, to nie będzie mi wysprzęglać?
No raczej nie będzie.
Awatar użytkownika
sekuwawa
Posty: 2011
Rejestracja: 24 paź 2009, 09:40
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: docisk na słoneczku, a skrzynia pod docisk na łapę.

Post autor: sekuwawa »

Wielkie dzięki Panowie za naświetlenie tematu. Teraz już kumpel musi zdecydować którą opcję wybierze.
lukasz
Posty: 464
Rejestracja: 29 wrz 2011, 19:12
Kontakt:

Re: docisk na słoneczku, a skrzynia pod docisk na łapę.

Post autor: lukasz »

lipa jest ok, nie klinuje sie lozysko, jak montowalem tuleje prowadzaca, to jak pisalem mialem wczesniej wytoczona tulejke jako przyrzad do wycentrowania i wlorzona zamiast uszczelniacza, tak wiec nie moglao sie to prowadzenie przesunac i lozysko chodzi ladnie bez zaciec, poza toczeniem tulejki-przyrzadu, to reszta 30 minut spokojnej roboty
Ostatnio zmieniony 09 sty 2013, 17:49 przez lukasz, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
winda
Secretary
Secretary
Posty: 14812
Rejestracja: 25 kwie 2009, 18:31
Lokalizacja: LUBLIN
Kontakt:

Re: docisk na słoneczku, a skrzynia pod docisk na łapę.

Post autor: winda »

poważnie Lipa? nie klinujesz? nawet na ostrym kacu?
RÓBMY TO SZYBKO ZANIM DOTRZE DO NAS FAKT, ŻE TO
KOMPLETNIE BEZ SENSU
Awatar użytkownika
Lipa
Posty: 1747
Rejestracja: 24 lut 2009, 01:22
Krótki opis: <> POTWORNY GARAŻ <>
Lokalizacja: Lubicz Dolny
Kontakt:

Re: docisk na słoneczku, a skrzynia pod docisk na łapę.

Post autor: Lipa »

winda pisze:poważnie Lipa? nie klinujesz? nawet na ostrym kacu?
Widzisz czego to się człowiek o sobie nie dowie :mrgreen: :mrgreen:
Czasem spotykasz ludzi, którzy pędzą przed siebie na zabój, złamanie karku.... czasem tak trudno ich kurwa wyprzedzić !!!
Awatar użytkownika
EasyPMI
Posty: 34
Rejestracja: 02 maja 2012, 08:18
Lokalizacja: Międzychód
Kontakt:

Re: docisk na słoneczku, a skrzynia pod docisk na łapę.

Post autor: EasyPMI »

Ja dotoczyłem pierścień który wchodzi idealnie w łożysko pływające odejście 1 cm bo tyle brakowało nie sprwdzałem tego w praktyce jeszcze ale w garażu działa koszt 50zł.
Awatar użytkownika
mazda
Posty: 950
Rejestracja: 27 sty 2007, 20:52
Krótki opis: Kupic, sprzedac, zamienic - handlarz doskonał
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: docisk na słoneczku, a skrzynia pod docisk na łapę.

Post autor: mazda »

skrzynia AB czy ktoś wie jaka to skrzynia - jaki docisk ?
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Budowa Trajki jest jak film pt. " Niekończąca się opowieść "
lukasz
Posty: 464
Rejestracja: 29 wrz 2011, 19:12
Kontakt:

Re: docisk na słoneczku, a skrzynia pod docisk na łapę.

Post autor: lukasz »

ja miałem taka sama , przerobiłem na nowsza czyli słoneczko i działa, ab to chyba szybka skrzynia o ile dobrze pamiętam, ale nie jestem pewien trza by sprawdzic
Awatar użytkownika
Lipa
Posty: 1747
Rejestracja: 24 lut 2009, 01:22
Krótki opis: <> POTWORNY GARAŻ <>
Lokalizacja: Lubicz Dolny
Kontakt:

Re: docisk na słoneczku, a skrzynia pod docisk na łapę.

Post autor: Lipa »

Mazda to zwykła skrzynia. Docisk - możesz zamontować jaki chcesz. Z tym, że jeżeli nie masz tulei prowadzącej łożysko /na zdjęci jej nie widać- łożysko chodzi po wałku/ to był docisk na łapach. Jeżeli jest tuleja albo chociaż odlew na jej przykręcenie to "słoneczko. Oczywiście możesz zastosować docisk typu słoneczko z pierścieniem i też będzie banglać :mrgreen: ino droży wyndzie :mrgreen:
Czasem spotykasz ludzi, którzy pędzą przed siebie na zabój, złamanie karku.... czasem tak trudno ich kurwa wyprzedzić !!!
Awatar użytkownika
mazda
Posty: 950
Rejestracja: 27 sty 2007, 20:52
Krótki opis: Kupic, sprzedac, zamienic - handlarz doskonał
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: docisk na słoneczku, a skrzynia pod docisk na łapę.

Post autor: mazda »

Jest taka jak Ci przywiozłem, nadlewy i 3 otwory za łożyskiem. Rozrusznik mam od strony silnika to i koło zamachowe z dociskiem i sprzegłem zostaje z BMW. Dorobic trzeba flansze i spasowac wałek z tarczą.
Budowa Trajki jest jak film pt. " Niekończąca się opowieść "
Awatar użytkownika
Lipa
Posty: 1747
Rejestracja: 24 lut 2009, 01:22
Krótki opis: <> POTWORNY GARAŻ <>
Lokalizacja: Lubicz Dolny
Kontakt:

Re: docisk na słoneczku, a skrzynia pod docisk na łapę.

Post autor: Lipa »

mazda pisze:Jest taka jak Ci przywiozłem, nadlewy i 3 otwory za łożyskiem. Rozrusznik mam od strony silnika to i koło zamachowe z dociskiem i sprzegłem zostaje z BMW. Dorobic trzeba flansze i spasowac wałek z tarczą.
czyli masz na słoneczku. Musisz tylko tuleje prowadzącą łożysko założyć - przykręca się ją do tych trzech otworów. Sprzęgło będzie od bejsy łożysko będzie pasować?
Czasem spotykasz ludzi, którzy pędzą przed siebie na zabój, złamanie karku.... czasem tak trudno ich kurwa wyprzedzić !!!
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość