TUTORIAL: Geometria główki ramy

Zablokowany
kowal

TUTORIAL: Geometria główki ramy

Post autor: kowal »

Wyprzedzenia koła przedniego w motocyklu jest niemalże najważniejszym parametrem geometrii motocykla. Ma ogromny wpływ na prowadzenie pojazdu. Normalne motocykle posiadają wyprzedzenie rzędu 7-10 cm. W przypadku chopperów wyprzedzenie sięga 10-13 cm. Watrtość 15 cm jest szczególnie wskazana dla TRÓJKOŁOWCÓW.
Poniżej zapożyczone rysunki z jakiejś stronki pozwolą zapoznać się z tematem.

http://www.moonchopper.com/tech/rys1.jpg

Rysunek przedstawia poprawne zmierzenie wyprzedzenia koła. Czerwona linia biegnie wzdłuż osi główki ramy, linia czarna jest prostopadła do osi koła. Odcinek A daje wartość wyprzedzenia koła.

Najczęściej spotykanym błędem przy budowie wysuniętego przedniego zawieszenia jest wydłużanie rur nośnych i zwiększanie kąta główki ramy. Prowadzi to najczęściej do przekroczenia bariery 15 cm. Co pogarsza prowadzenie przy niższych prędkościach. A nawet uniemożliwia cofanie. Rysunek poniżej:

http://www.moonchopper.com/tech/rys2.jpg

Prawidłowym rozwiązaniem przy budowie wysuniętego przodu jest zastosowanie tzw. "ujemnej półki". Czyli, dolna półka jest większa od górnej. Dzięki temu uzyskujemy większy kąt teleskopów od główki ramy. A tym samym zmniejsza się wyprzedzenie koła. Wszystko jest bardzo czytelne na załączonym rysunku.

http://www.moonchopper.com/tech/rys3.jpg
Ostatnio zmieniony 28 lut 2010, 17:15 przez kowal, łącznie zmieniany 1 raz.
3oo

Post autor: 3oo »

Widzę Panowie, że drażliwy temat wreszcie się pojawił. Kowal w swoim poście ujął wiele lecz nie wszystko wg mnie. Samo wyprzedzenie koła przedniego to tylko połowa geometrii przodu.
Najtrudniejszym elementem budowy ramy jest poprawne (chociaż!!) wspawanie główki ramy, bo to ona także decyduje o poprawnej geometrii w płaszczyźnie!! pionowej przebiegającej wzdłuż osi symetrii ramy widzianej z jej boku i przodu!!

Osobiście nie wierzę w to, by Wasze samodzielnie wykonane ramy spełniały ten warunek.
Awatar użytkownika
bandit
Posty: 3667
Rejestracja: 02 gru 2006, 21:16
Lokalizacja: Pniewy
Kontakt:

Post autor: bandit »

3oo pisze: Osobiście nie wierzę w to, by Wasze samodzielnie wykonane ramy spełniały ten warunek.
Zgadzam się, dlatego do wspawywania główek ramy w trajkach moich konstrukcji wykorzystuje przyrząd który sobie wykonałem. Unieruchamia on główkę ramy na odpowiedniej wysokości od podłoża, pod odpowiednim kątem, oraz prostopadle do podłoża.
Podczas wspawywania cały czas sprawdzam poprowadzenie lag względem podłoża i ramy. Dzięki temu mam pewność iż przednia zawiecha nie pójdzie pod katem w stosunku do podłoża (patrząc od przodu trajki).
Z uwagi na powyższe mam pewność że główka ramy jest prawidłowo wspawana (mozna to potwierdzić pomiarami ramy)
Awatar użytkownika
Wiktor
Posty: 7580
Rejestracja: 24 lip 2008, 21:54
Lokalizacja: Elbląg
Kontakt:

Post autor: Wiktor »

u mnie poziomica cyfrowa i do boju
idą zmiany
kowal

Post autor: kowal »

Tak mniej więcej wygląda mój przyrząd do ustawiania główki ramy. Dokładne jego zastosowanie będzie widoczne na zdjęciach z budowy ramy Małego, którą właśnie zaczynam.

http://images41.fotosik.pl/209/3ec5d99a7b88c53bmed.jpg
Awatar użytkownika
bandit
Posty: 3667
Rejestracja: 02 gru 2006, 21:16
Lokalizacja: Pniewy
Kontakt:

Post autor: bandit »

Bartek2501 pisze:Mowisz o tyle... a maluch praktycznie kazdy ma zjebana ta geometrie z tylu....
:)
Co ty piszesz za bzdury? Jak źle ustawisz wahacze, albo otwory wahacza nie będą osiowe, lub sprężyny bedą za wysokie to będzie skopane. Jak się do tego przyłoży do będzie git i tyle!
Devil
Posty: 2704
Rejestracja: 15 sie 2009, 22:35
Krótki opis: *TRAJKERS*
Lokalizacja: gdańsk
Kontakt:

Post autor: Devil »

Tutaj na foto tedo nie widac bo wiadomo foto przeciaga ale przygladalem sie temu na zywca i te linie glowki i pionowa oski przecinaja sie dokladnie w puncie pionowym oski
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Awatar użytkownika
sekuwawa
Posty: 2011
Rejestracja: 24 paź 2009, 09:40
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: sekuwawa »

kowal pisze:Wyprzedzenia koła przedniego w motocyklu jest niemalże najważniejszym parametrem geometrii motocykla. Ma ogromny wpływ na prowadzenie pojazdu. Normalne motocykle posiadają wyprzedzenie rzędu 7-10 cm. W przypadku chopperów wyprzedzenie sięga 10-13 cm. Watrtość 15 cm jest szczególnie wskazana dla TRÓJKOŁOWCÓW.
A ja to widzę nieco inaczej. W motocyklach z wózkiem bocznym wyprzedzenie koła zmniejsza się w stosunku do solówki przez zastosowanie zawieszenia wahaczowego, więc dlaczego w przypadku trajki to wyprzedzenie należało by zwiększać.
Muszę odszukać duże artykuły ze Świata Motocykli na ten temat to może coś z tego przyda się nam na forum.
Awatar użytkownika
sekuwawa
Posty: 2011
Rejestracja: 24 paź 2009, 09:40
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: sekuwawa »

Wodzu pisze: A czy wyobrazasz sobie w traji wyprzedzenie jak np w rowerze?Jesli traja bedzie troszke dluzsza to jej nie utrzymasz :)
Nie bardzo wiem o co chodzi??
Wyprzedzenie daje to że koło w motocyklu się samo prostuje, a ponadto im większa prędkość tym trudniej skręcić (wybić z położenia centralnego). Zmniejszenie wyprzedzenia pozwala zmniejszyć siłę jaką musisz przyłożyć do kierownicy, a prostowanie kierownicy w przypadku trajki nie ma takiego znaczenia jak w motocyklu. Wyprzedzenie musi jakieś zostać żeby kierownica sama chciała wracać do centralnego położenia natomiast nie musi stabilizować pozycji pojazdu.
Awatar użytkownika
Rob_trike
President
President
Posty: 10866
Rejestracja: 30 sie 2009, 21:24
Krótki opis: Jeśli się cofam …. To po to by wziąć rozbieg
Lokalizacja: Radziejów
Kontakt:

Post autor: Rob_trike »

oki ale wezcie tez pod uwage ze zbyt "leżąca" główka spowoduje w niektórych zawieszeniach ( np takie jak moje) brak amortyzacji ...
Jeśli się cofam …. To po to by wziąć rozbieg.
Awatar użytkownika
Wiktor
Posty: 7580
Rejestracja: 24 lip 2008, 21:54
Lokalizacja: Elbląg
Kontakt:

Post autor: Wiktor »

Rob_trike pisze:oki ale wezcie tez pod uwage ze zbyt "leżąca" główka spowoduje w niektórych zawieszeniach ( np takie jak moje) brak amortyzacji ...
niemozliwe :mrgreen: :mrgreen:
idą zmiany
Awatar użytkownika
sekuwawa
Posty: 2011
Rejestracja: 24 paź 2009, 09:40
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: sekuwawa »

Rob_trike pisze:oki ale wezcie tez pod uwage ze zbyt "leżąca" główka spowoduje w niektórych zawieszeniach ( np takie jak moje) brak amortyzacji ...
Zgadza się, ale zwiększenie pochylenia główki ramy powoduje zwiększenie wyprzedzenia, a nie jego zmniejszenie. Przy dużych kątach właśnie stosuje się wahacz pchany co by przesunąć koło do przodu. Trapez na prostych rurach ala przód motocyklowy pod względem wyprzedzenia należy analizować identycznie jak zwykłe lagi, z tym że o ile się nie mylę to pracuje dużo lepiej pod względem amortyzacji.
slawek99
Posty: 397
Rejestracja: 08 lis 2009, 23:24
Kontakt:

Post autor: slawek99 »

Może komuś sie przyda
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
W żyłach trzeba mieć benzynę a w głowie olej.
Awatar użytkownika
Rob_trike
President
President
Posty: 10866
Rejestracja: 30 sie 2009, 21:24
Krótki opis: Jeśli się cofam …. To po to by wziąć rozbieg
Lokalizacja: Radziejów
Kontakt:

Post autor: Rob_trike »

no temat pochylenia główki ramy jest złożony - można próbować i ostatecznie i tak sie za pierwszym razem ma tą chwilę niepewności - kumpel który nałogowo robi traje tak 3-4 rocznie ma po prostu wygięty pod odpowiednim kątem pręt 10 i na podstawie tego preta ustawia pochylenie No ale on za każdym razem robi taki sam zawias o tej samej długości

jesli chcesz podjade i zrobie pomiary
Jeśli się cofam …. To po to by wziąć rozbieg.
Awatar użytkownika
sekuwawa
Posty: 2011
Rejestracja: 24 paź 2009, 09:40
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: GEOMETRIA GŁOWKI RAMY

Post autor: sekuwawa »

Znalazłem kalkulator wyprzedzenia przedniej zawiechy
http://www.rbracing-rsr.com/rakeandtrail.html

Co do wyprzedzenia to po analizie różnych materiałów ze stron www za wytyczne do budowy trajki uznaje wartości wyprzedzenia od 4 do 10 cm. Ja w swojej trajce ustawiam się na 7 cm.
Zablokowany

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości