Trike na samochód!

Prawdziwy motocykl ma 3 koła - ale raz trzeba go zarejestrować.
ODPOWIEDZ
Golec

Trike na samochód!

Post autor: Golec »

Witam zamierzam zbudowć trajka ale tak by się dało go zarejestrować na samchód i jeździć na kategori B. W internecie znalazłem że pojazd musi odpowiada warunkom technicznym. Ale nie mogę znaleźć jakie to są te warunki? Jak ktoś wie niech wymienia a najlepiej poda linka do ustawy która to określa.
Ostatnio zmieniony 21 cze 2020, 02:51 przez Golec, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
andrew1985
Posty: 383
Rejestracja: 19 lut 2006, 19:01
Krótki opis: Programista
Lokalizacja: Grodzisk Wlkp.
Kontakt:

Post autor: andrew1985 »

Też jestem ciekaw jak wygląda spraw rejestracji na samochód. Jestem raczej pewien ze w przepisach wprost nie ma napisane co music mieć trike aby zarejestrować to na samochód. Przepisy mówią co powinien mięć samochód wiec trike też to musi to mieć.
Wiem że na pewno musi mieć z przodu dwie lampy rozstawione 60cm od osi pojazdu. Dodatkowo gaśnica, ręczny, lampa wstecznego, apteczka , chyba też pasy bezpieczeństwa.
Ostatnio zmieniony 21 cze 2020, 02:51 przez andrew1985, łącznie zmieniany 1 raz.
Luksky
Posty: 16265
Rejestracja: 06 cze 2007, 00:14
Krótki opis: Życie to piękne, ludzie są wspaniali...
Lokalizacja: Święciechowa
Kontakt:

Post autor: Luksky »

pasy niekoniecznie. zalezy jak rzeczoznawca sie określi z tego co pytałem. zobacz nawet na fotkach widac ze te ktore sa jako auta zarejestrowane nie maja pasów, kształt kanapy, czy tam fotela. ja tez sie napaliłem na poczatku ale szybko mnie rzeczoznawca jednak zgasił z rejestracją jako auto. Najlepiej jednak jako motocykl, gdyż nie czepiaja sie tak mocno. do trajki np moge sobie wrzucic licznik elektroniczny od ścigacza taki za 91zł. do auta juz niestety licznik musi być homologowany i pieprzą sie z takimi właśnie detalami. Tak wiec dużo zalezy od kogo, kto z kim i jak
Ostatnio zmieniony 21 cze 2020, 02:51 przez Luksky, łącznie zmieniany 1 raz.
T F F T
A C A B
"...nie każdy facet z widłami, to Posejdon..."
Awatar użytkownika
andrew1985
Posty: 383
Rejestracja: 19 lut 2006, 19:01
Krótki opis: Programista
Lokalizacja: Grodzisk Wlkp.
Kontakt:

Post autor: andrew1985 »

Mnie też w stacji diagnostycznej właśnie przestrzegali z tą rejestracją na na samochód argumentując, że na motocykl będzie łatwiej.
Ostatnio zmieniony 21 cze 2020, 02:51 przez andrew1985, łącznie zmieniany 1 raz.
stawiar

Post autor: stawiar »

witam, przyłączam sie do tematu. jak u was wyglądaja sprawy z rzeczoznawcą. bo w płocku, mieście w którym mieszkam, rzeczoznawcy nie maja zielonego pojecia o tym ( jeden kazał mi zrobił homologacje na rame w jakims instytucie za około 7000zł, paranoja ). powoli przymierzam sie do rejestracji mojej trajki, ale juz tak latam ze dwa miesiące i nic.
Ostatnio zmieniony 21 cze 2020, 02:51 przez stawiar, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
andrew1985
Posty: 383
Rejestracja: 19 lut 2006, 19:01
Krótki opis: Programista
Lokalizacja: Grodzisk Wlkp.
Kontakt:

Post autor: andrew1985 »

Sprawę rejestracji opisałem na mojej stronie według mojego przypadku http://e-trike.pl/index.php?site=rejestracja . Było to w w czerwcu 2005 i wtedy nie było najmniejszych problemów. Nawet rzeczoznawca nie było konieczny.
Ale doszyły mnie słuchy, że właścicieli stacji diagnostycznej który załatwiał mi wszystko mówił, że na dzień dzisiejszy jest bardzo cięzko zarejestrować trike. Ale szczegółów nie znam.
Oto namiary na stację diagnostyczną która mi rejestrowała trike więc proponuje się z nimi skontaktować i się spytać jak to wygląda na dzień dzisiejszy http://www.sylkom.pl/
Ostatnio zmieniony 21 cze 2020, 02:51 przez andrew1985, łącznie zmieniany 1 raz.
stawiar

Post autor: stawiar »

z tego co juz wiem, to w płocku też nie ma problemu z rejestracją, problem jest z rzeczoznawcami, bo nie maja o tym zielonego pojecia i dalej odsyłaja do jakiegos instytutu. a niestety u nas na stacjach wymagaja takiej opini, noi d..a
p.s. koszt rejestracji w płocku to jakieś 800-900 złoty ( zależy ile weżmie rzeczoznawca), a swoją drogą to ile można dać za papiery do trike?
Ostatnio zmieniony 21 cze 2020, 02:51 przez stawiar, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
andrew1985
Posty: 383
Rejestracja: 19 lut 2006, 19:01
Krótki opis: Programista
Lokalizacja: Grodzisk Wlkp.
Kontakt:

Post autor: andrew1985 »

Mi rzeczoznawca wziął 350zł.
Ostatnio zmieniony 21 cze 2020, 02:51 przez andrew1985, łącznie zmieniany 1 raz.
Luksky
Posty: 16265
Rejestracja: 06 cze 2007, 00:14
Krótki opis: Życie to piękne, ludzie są wspaniali...
Lokalizacja: Święciechowa
Kontakt:

Post autor: Luksky »

rzeczoznawca w Lesznie to od 390-500zł z dojazdem :) co do rejestracji to powiwedział mi ze nie ma juz czajenia sie i kombinacje alpejskie typu czy samochod czy motocykl odpadają, bo jest kategoria pojazd trójkołowy marki SAM i nic innego sie nie wypłodzi, generalnie wyglada to praktycznie jak motocykl, z tymżę awaryjne swiatełka muszą być, oświetlenie tablicy z tyłu, nie ma gaśnicy, itp. 15 pazdziernika bedzie u mnie rzeczoznqwca wiec juz bede mądrzejszy i mogę napisac co i jak, ale bajer z homologacją na ramę to mit i pierd*nie o szopenie albo niewiedza jakiegoś głaba ktory chce was spuścić na drzewo. Ja dostałem przykaz skompletowac jak najwiecej papierow na to co wykonałęm, czyli po prostu muszę skołować sobie paragon na wahacze do kaszlaka, na profile itp, bo tego nie zbierałem a rzeczoznawca rzekł że jak bedzie tego dużo to bardzo fajnie i łątwo pojdzie. Oczywista w polsce kraju popieprzonym do kwadratu gdzie silnik jest czescią zamienną taką samą jak śrubka M6 musi miec papier i legalne źródło pochodzenia, ja mam papier z numerem mojego silnika (nie pytać) ze złomowiska - koszt całkowity żenująco niski :) a drugi elegancki silniczek mam z allegro z ELeganta '99 za 80zł :) bedzie swap jak ten sie skońćzy :)
Ostatnio zmieniony 21 cze 2020, 02:51 przez Luksky, łącznie zmieniany 1 raz.
T F F T
A C A B
"...nie każdy facet z widłami, to Posejdon..."
3oo

Post autor: 3oo »

andrew1985 pisze:Też jestem ciekaw jak wygląda spraw rejestracji na samochód. Jestem raczej pewien ze w przepisach wprost nie ma napisane co music mieć trike aby zarejestrować to na samochód. Przepisy mówią co powinien mięć samochód wiec trike też to musi to mieć.
Wiem że na pewno musi mieć z przodu dwie lampy rozstawione 60cm od osi pojazdu. Dodatkowo gaśnica, ręczny, lampa wstecznego, apteczka , chyba też pasy bezpieczeństwa.
Trike jako samochód musi mieć katalizator... a jako motocykl nie musi i dlatego łatwiej...
Po za tym jako motocykl jest tańsze przy przeglądach i ubezpieczeniu...
Ostatnio zmieniony 21 cze 2020, 02:51 przez 3oo, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Wiktor
Posty: 7580
Rejestracja: 24 lip 2008, 21:54
Lokalizacja: Elbląg
Kontakt:

Post autor: Wiktor »

Najważniejsze panowie ze budujemy MOTOCYKLE a nie jakies zasrane samochody - wiec po co rejstrowac jako samochod???
Prawkiem tego nie ominiecie i kontrole i tak wykaza co innego a co do jazdy bez kasku to juz sie nie da.
Mozna oczywiscie jezdzic bez kasku ale do pierwszego zatrzymania.
No i OC na motocykla kosztuje jakies 100 pln, a na moja trkie jak bym chciał płacić samochodowe za 2500 cm to pewnie tysiaczek by poleciał
Ostatnio zmieniony 21 cze 2020, 02:51 przez Wiktor, łącznie zmieniany 1 raz.
idą zmiany
Luksky
Posty: 16265
Rejestracja: 06 cze 2007, 00:14
Krótki opis: Życie to piękne, ludzie są wspaniali...
Lokalizacja: Święciechowa
Kontakt:

Post autor: Luksky »

jako samochod juz sie nie da poniewaz motocykl trojkolowy ma swoja kategorię homologacyjną! L5e i na nic WAsze wynalazki, nie da sie i finito. Z katalizatorem bzdura! silnik zastosowany do pojazdu typu sam musi odpowiadac normom ktore obowiazywaly w roku jego produkcji, wiec jezeli silnik mamy z roku 82 jak w moim przypadku to obojetnie od czego on jest katalizator mam w dupie. jezeli silnik pochodzi z roku 2008 to musi spełniac te popierdolone normy EURO ileś tam co to sobie 3 Rzesza wymyśla co roku, tłumacząc sie klimatem i innymi tego rodzaju pierdoleniami pijanego jebanca z rządu. Dajcie spokoj, rejestrowałem sprawę, przerabiałem temat osobicie pozytywnie wiec wiadomości mam nawet nie z pierszej reki tylko ze źródła :)
Ostatnio zmieniony 21 cze 2020, 02:51 przez Luksky, łącznie zmieniany 1 raz.
T F F T
A C A B
"...nie każdy facet z widłami, to Posejdon..."
Luksky
Posty: 16265
Rejestracja: 06 cze 2007, 00:14
Krótki opis: Życie to piękne, ludzie są wspaniali...
Lokalizacja: Święciechowa
Kontakt:

Post autor: Luksky »

nie ma homologacji - zauwaz ze nie napisalem iz jest homologacja. Jest kategoria homologacyjna a to nie to samo. Homologację dostajesz jak stado pierdolonych urzędasów onanizuje sie nad czyms dwa lata biora za to grube pieniadze i potem masz homologację :) tak pokrotce.

Kategoria homologacyjna to kategoria homologacyjna, jak masz opinie rzeczoznawcy to automatycznie przydziela on Twoj pojazd pod kategorie homologacyjna, czyli z automatu podlegasz pod takie i takie przzepisy. Trajki to L5e, kłady to L7e

Tak to wyglada.

w sumie to nie bardzo kumam o co chodzi wszystkim w tej kwestii, zamiast sie cieszyc że nasi zlodzieje, czyt politycy zrobili przepisy jednoznaczne jak w UE i traja to motocykl 3 kołowy na ktorym tylko i wylacznie wolno jezdzic na B prawa jazdy to szukacie dziury w całym :) nie wolno na A jezdzić trają :)
Ostatnio zmieniony 21 cze 2020, 02:51 przez Luksky, łącznie zmieniany 1 raz.
T F F T
A C A B
"...nie każdy facet z widłami, to Posejdon..."
Luksky
Posty: 16265
Rejestracja: 06 cze 2007, 00:14
Krótki opis: Życie to piękne, ludzie są wspaniali...
Lokalizacja: Święciechowa
Kontakt:

Post autor: Luksky »

Bandit :) nie masz racji :)

Akurat zle trafiłeś :) Mam traje zarejestrowana jako motocykl i nie wolno na niej jezdzic na samym A - musi być B

i co powiesz? :)

nie ma rejestrowania trajek jako samochody, trajki to L5e i nic innego. a L5e ma wymagania jak motocykl z tymże na prawko B :)

Skoro nie mam racji to widac cała drogówka ktora mnie zatrzymywała w zeszłym roku sie nie zna na przepisach, rzeczoznawca też sie nie zna :)

co wiecej, pojazd na L5e jak ma wpisane specjalny nie musi posiadac błotników :) też tak mam :)
Ostatnio zmieniony 21 cze 2020, 02:51 przez Luksky, łącznie zmieniany 1 raz.
T F F T
A C A B
"...nie każdy facet z widłami, to Posejdon..."
Awatar użytkownika
Cicholc
Member
Member
Posty: 940
Rejestracja: 12 paź 2007, 19:54
Lokalizacja: Gąbin
Kontakt:

Post autor: Cicholc »

Luksky ma racje byłem niedawno u diagnosty znajomego upszedzic go że niedługo go nawiedzę w celu dokonania pszeglądu :shock: i to samo mi mówił że wymagane będzie prawko B choc trajka zarejestrowana będzie na motocykl :D
Ostatnio zmieniony 21 cze 2020, 02:51 przez Cicholc, łącznie zmieniany 1 raz.
Luksky
Posty: 16265
Rejestracja: 06 cze 2007, 00:14
Krótki opis: Życie to piękne, ludzie są wspaniali...
Lokalizacja: Święciechowa
Kontakt:

Post autor: Luksky »

No dokładnie, jak mawia mój kierownik - czasy komuny i samowolki sie skonczyły :)

co wiecej - jak traja teraz bedzie miec dlugosc chyba wieksza niz 4 metry nie da rady jej zarejestrować chyba ze sie napisze prosbe do ministra o odstepstwo od warunków rejestracji takiegoz wynalazku. To też weszło odkad mamy L5e i L7e
Ostatnio zmieniony 21 cze 2020, 02:51 przez Luksky, łącznie zmieniany 1 raz.
T F F T
A C A B
"...nie każdy facet z widłami, to Posejdon..."
3oo

Post autor: 3oo »

Wyróżniamy następujące kategorie praw jazdy, które upoważniają do kierowania następującymi pojazdami:

kategorii A - motocyklem

kategorii A1 - motocyklem o pojemności skokowej silnika nie przekraczającej 125 cm3 i mocy nie przekraczającej 11 kW

kategorii B:
pojazdem samochodowym o dopuszczalnej masie całkowitej nie przekraczającej 3,5 t, z wyjątkiem autobusu lub motocykla

kategorii B1 - trójkołowym lub czterokołowym pojazdem samochodowym o masie własnej nie przekraczającej 550 kg, z wyjątkiem motocykla

motocykl - pojazd samochodowy jednośladowy lub z bocznym wózkiem - wielośladowy;

To zaczerpnięte z prawa o ruchu drogowym i jak widać trajka jako taka nie figuruje w definicji motocykla... a określenie wielośladowy tyczy się motocykla z wózkiem bocznym.
Z tego wynika, że należy mieć obie kategorie...?? :D
Ostatnio zmieniony 21 cze 2020, 02:51 przez 3oo, łącznie zmieniany 1 raz.
kowal

Post autor: kowal »

Temat wałkowany od dłuższego czasu.
3oo kiedy rejestrowałeś traje? Skąd masz te wiadomości?
Zrozum, jeśli pojazd jest sklasyfikowany w kategorii homologacyjnej L5e. To nie znaczy, że ma homologację. Pojazd kategorii L5e, to pojazd motocyklowy trójkołowy. Ale nie motocykl. Musi spełniać tylko warunki techniczne jakie obowiązują w motocyklach. Ale jeśli chodzi o prowadzenie, bezwzględnie obowiązuje kategoria prawa jazdy min B1, a co za tym idzie B też. Bo B1 to podkategoria B. Do tego musisz mieć kask!
Nie rozumiem dlaczego tak uporczywie próbujesz udowodnić, że nie mamy racji. Po prostu zacznij interpretować prawo jak należy. Oprócz cytatów z ustawy przeczytaj warunki i wymagania jakie powinien spełniać pojazd podlegający pod odpowiednią kategorię homologacyjną.
Ostatnio zmieniony 21 cze 2020, 02:51 przez kowal, łącznie zmieniany 1 raz.
kowal

Post autor: kowal »

Tak więc oni kłamią, TAK?
http://www.warminsko-mazurska.policja.g ... el_id=5317


Pozdrawiam
Ostatnio zmieniony 21 cze 2020, 02:51 przez kowal, łącznie zmieniany 1 raz.
Luksky
Posty: 16265
Rejestracja: 06 cze 2007, 00:14
Krótki opis: Życie to piękne, ludzie są wspaniali...
Lokalizacja: Święciechowa
Kontakt:

Post autor: Luksky »

Bandit, powiedz w czym masz problem? W interpretacji motocykla? czy kat homologacyjnej L5e? motocykl z wozkiem to w swietle prawa jednoslad. Kat L5e to trajki, L7e to kłady, samochód to samochód a motocykl to motocykl. Czego nie rozumiesz? Od razu i moge powiedzieć że pan ze stacji diagnostycznej to cymbał, taki ktory ma uprawnienia na SAMy to tez cymbał dopoki nie zobaczy opinii rzeczoznawcy. A policja jak policja, oni sami nie wiedzą bo mi sie sami pytaja ilekroć mnie zatrzymaja o detale, itp. Czasy kiedy rejestrowales jako moto na A albo samochód na B minęły dawno i bezpowrotnie na nasze szczescie.

a że tak zapytam nieksromnie: Bandit kiedy rejestrowales swoja trajkę?
Ostatnio zmieniony 21 cze 2020, 02:51 przez Luksky, łącznie zmieniany 1 raz.
T F F T
A C A B
"...nie każdy facet z widłami, to Posejdon..."
Luksky
Posty: 16265
Rejestracja: 06 cze 2007, 00:14
Krótki opis: Życie to piękne, ludzie są wspaniali...
Lokalizacja: Święciechowa
Kontakt:

Post autor: Luksky »

widzisz, w nieświadomości zyjesz :) jak masz pojazd typu sam, motocykl i pewnie jeszcze L5e to nie A tylko B musisz mieć aby nim kierować.

wózek w moto nie jest czescia stałą tegoż pojazdu, nie podlega wogole pod rozważania A czy B.

zobacz w dowodzie jaka kat masz wpisaną

jestem ciekawy co Ci wpisali
Ostatnio zmieniony 21 cze 2020, 02:51 przez Luksky, łącznie zmieniany 1 raz.
T F F T
A C A B
"...nie każdy facet z widłami, to Posejdon..."
Luksky
Posty: 16265
Rejestracja: 06 cze 2007, 00:14
Krótki opis: Życie to piękne, ludzie są wspaniali...
Lokalizacja: Święciechowa
Kontakt:

Post autor: Luksky »

ale to Ty błędnie czytasz :) Kiedyś to było kiedyś, teraz weszły przepisy i nowe kategorie homologacyjne i każdy pojazd ma swoja kategorie homologacyjną.

na trajkę rejestrowaną teraz, w ostatnim roku jest tylko i wylacznie L5e, czyli co sie z tym wiąże kat B. Teraz nie ma już innej mozliwości. Tak to wyglada.
Ostatnio zmieniony 21 cze 2020, 02:51 przez Luksky, łącznie zmieniany 1 raz.
T F F T
A C A B
"...nie każdy facet z widłami, to Posejdon..."
kowal

Post autor: kowal »

Właśnie tak jest.
Fakt, że w dowodzie wpisane masz motocykl wcale nie znaczy, że to jest motocykl. Motocykl trójkołowy to pojazd spełniający warunki techniczne motocykla.
Ostatnio zmieniony 21 cze 2020, 02:51 przez kowal, łącznie zmieniany 1 raz.
Luksky
Posty: 16265
Rejestracja: 06 cze 2007, 00:14
Krótki opis: Życie to piękne, ludzie są wspaniali...
Lokalizacja: Święciechowa
Kontakt:

Post autor: Luksky »

Dokładnie. Wymogi jak dla moto (niepotrzebna lampa cofania pomimo posiadania wstecznego biegu, itp), prawko jazdy kat B. Na samo A nie wolno jezdzić trają zarejestrowana jako pojazd umieszczony w kat L5e. Tak to wyglada teraz. Nie wiem od jakiego czasu ale w 2008 w kwietniu ja już pod ten przepis podpadłem i bardzo dobrze w sumie.
Ostatnio zmieniony 21 cze 2020, 02:51 przez Luksky, łącznie zmieniany 1 raz.
T F F T
A C A B
"...nie każdy facet z widłami, to Posejdon..."
Awatar użytkownika
Wiktor
Posty: 7580
Rejestracja: 24 lip 2008, 21:54
Lokalizacja: Elbląg
Kontakt:

Post autor: Wiktor »

Właśnie wymogi jak dla moto ale kirunki,pozycje i stopy jak w aucie soboe rzeczoznawca zarzyczył i jeszcze chciał bardzo hamulec postojowy,ale jak zobaczył automat z funkcją parking to odpuscił.
Błotnik z przodu okazał sie rzeczą najważniejszą a hamulec przedniego koła musi być samodzielny.
tyle z dziwactw
reszta całkiem normalnie
za jakies dwa tygodnie znów przyjdzie obejrzec sprzęt i moze juz sie zarejestruje.
Ostatnio zmieniony 21 cze 2020, 02:51 przez Wiktor, łącznie zmieniany 1 raz.
idą zmiany
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości