Jak wykonać dołki pod szprychy

koła, kółeczka.....
ODPOWIEDZ
Roy
Posty: 106
Rejestracja: 11 sie 2009, 11:00
Krótki opis: Save the choppers!
Lokalizacja: Ogrodzieniec
Kontakt:

Jak wykonać dołki pod szprychy

Post autor: Roy »

Czy ktoś pamięta z dawnych lat technologię wykonywania a raczej adaptowania samochodowych felg typu: Żuk, Syrena na felgi do motocykli? Surowiec wciąż tani, pytanie tylko jak wykonać dołki pod szprychy?
Sam ZAP 1200, XV 1600, XL 1000, GSX-R 750 K1, K-750 i wciąż mało...
Awatar użytkownika
winda
Secretary
Secretary
Posty: 14812
Rejestracja: 25 kwie 2009, 18:31
Lokalizacja: LUBLIN
Kontakt:

Re: Jak wykonać dołki pod szprychy

Post autor: winda »

dziś już nieopłacalne bo za grosze kupisz tylną felgę 15 cali od starego choppera
RÓBMY TO SZYBKO ZANIM DOTRZE DO NAS FAKT, ŻE TO
KOMPLETNIE BEZ SENSU
Roy
Posty: 106
Rejestracja: 11 sie 2009, 11:00
Krótki opis: Save the choppers!
Lokalizacja: Ogrodzieniec
Kontakt:

Re: Jak wykonać dołki pod szprychy

Post autor: Roy »

Pewnie i racja, że nieopłacalne ale czy budowa customa w ogóle jest opłacalna? :D :D nie mniej jednak kusi mnie wykonanie felgi samodzielnie, potrzebuję taką zaplecioną na falbanie z uralca, a temat jakoś raptownie przepadł i po bazarach, serwisach ogłoszeniowych ciężko upolować ;/

W kwestii dołków pewnie trzeba dorobić jakieś kopyto, odpowiedni punktak i palnik:D ciężki młotek i jazda, ale może ktoś zna temat z autopsji? :D
Sam ZAP 1200, XV 1600, XL 1000, GSX-R 750 K1, K-750 i wciąż mało...
Awatar użytkownika
seta
Posty: 1320
Rejestracja: 15 sty 2012, 13:40
Krótki opis: Wieczna kombinacja ;-)
Lokalizacja: Łosice
Kontakt:

Re: Jak wykonać dołki pod szprychy

Post autor: seta »

Jak masz dostęp do prasy to kulką z łożyska na wyprofilowanej podkładce można porobić dołki.
Roy
Posty: 106
Rejestracja: 11 sie 2009, 11:00
Krótki opis: Save the choppers!
Lokalizacja: Ogrodzieniec
Kontakt:

Re: Jak wykonać dołki pod szprychy

Post autor: Roy »

Felgę grzać czy powinna pójść i bez tego?

Ze śladów w necie jakie znalazłem seku ma doświadczenie również w tego typu pracach. Może się wypowie.

Co do felg wiadomo syrena, Żuk ew. smart (ktoś wie czy felga jest symetryczna w smarcie?)? Felgi z kół dojazdowych? Jaką oponę można upchać na dojazdówkę? W aucie mam akurat pełnowymiarowe więc nie sprawdzę sobie....
Sam ZAP 1200, XV 1600, XL 1000, GSX-R 750 K1, K-750 i wciąż mało...
Awatar użytkownika
sekuwawa
Posty: 2011
Rejestracja: 24 paź 2009, 09:40
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Jak wykonać dołki pod szprychy

Post autor: sekuwawa »

Jak felga 15" to polecam tylną od Smarta bo ma 5,5" szerokości i jest symetryczna. Taka felga daje możliwość założenia opony o szerokości optymalnie 180, a pewnie i 200 wejdzie.

Co do dołków pod szprychy to potrzeba odpowiedniej wielkości kulki łożyskowej, prasy hydraulicznej, odpowiedniej podkładki (ja wygniatałem na zwykłej nasadce kluczowej) i wyczucia.

Sprawa prosta tylko trzeba uważać bo łatwo felgę przerwać przy wyciskaniu, ja robiłem na zimno.
Jedyna na co trzeba uważać to to by szerokość pomiędzy tymi wygniotkami była węższa od szerokości szprych na bębnie bo inaczej trudno się centruje. Krytyczne znaczenie ma też wywiercenie otworów żeby nyple się nie ukosowały.

Z galwanizerią może być kłopot bo to już kawałem stali jest i jak ma iść pod chrom to najlepiej wypolerować po wycięciu środka bo jak wygnieciesz dołki i powiercisz to jest dużo trudniej.
Roy
Posty: 106
Rejestracja: 11 sie 2009, 11:00
Krótki opis: Save the choppers!
Lokalizacja: Ogrodzieniec
Kontakt:

Re: Jak wykonać dołki pod szprychy

Post autor: Roy »

Z tą szerokością między wygniotkami to ok, bo raczej potrzebuję felgę 3,5 cala, max pod oponoę 150-160- taki odlschoolowy projekt. Fajnie teraz już wiem co i jak. Do prasy dostęp jest i znalazłem dwie felgi od syreny po 30zł za sztukę. Środek z felgi to chyba najlepiej wytoczyć?
Sam ZAP 1200, XV 1600, XL 1000, GSX-R 750 K1, K-750 i wciąż mało...
Awatar użytkownika
sekuwawa
Posty: 2011
Rejestracja: 24 paź 2009, 09:40
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Jak wykonać dołki pod szprychy

Post autor: sekuwawa »

Jak szukasz węższej felgi to kup przednią od Smarta bo też ma 3,5 lub 4". Te od syren olej bo to stare ciężkie i pewnie krzywe. Środek występował w 2 wersjach:
1- zgrzewany z obręczą
2- zespawany z obręczą

W obu wersjach wystarczy użyć szlifierki kątowej i dużego młota do usunięcia środka. Felga zazwyczaj na łączeniu będzie zardzewiała więc dużo szlifowania Cię czeka.

Takich felg już z 5 sztuk rozbierałem.
Roy
Posty: 106
Rejestracja: 11 sie 2009, 11:00
Krótki opis: Save the choppers!
Lokalizacja: Ogrodzieniec
Kontakt:

Re: Jak wykonać dołki pod szprychy

Post autor: Roy »

Widziałem to ogłoszenie i cena dobra, ale napaliłem się na handmade ;D Spróbuję wykonać samodzielnie felge, raz się żyje.... :D
Sam ZAP 1200, XV 1600, XL 1000, GSX-R 750 K1, K-750 i wciąż mało...
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości